Rząd za poszerzaniem i tworzeniem parków narodowych

Rząd za ułatwieniami w tworzeniu parków narodowych. – Parki narodowe chronią symbole przyrodnicze Polski i promują ekologiczna turystykę. Chcemy skutecznie walczyć o ich zachowanie i pokazywać korzyści z ochrony przyrody dla ludzi – komentuje minister Marcin Korolec.

Rada Ministrów przyjęła dziś (26 czerwca) przygotowane przez Ministerstwo Środowiska stanowisko rządu do obywatelskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o ochronie przyrody. Wśród proponowanych zmian są ułatwienia dotyczące tworzenia nowych parków narodowych lub poszerzanie granic istniejących.

Minister Marcin Korolec komentując poparcie Rady Ministrów mówił m.in.:
– Rząd poparł łatwiejsze tworzenie parków narodowych. Cieszę się, że przygotowane przez nas stanowisko zyskało zgodę Rady Ministrów. Jestem pewien, że przyczyni się do skutecznych prac nad tym projektem w Sejmie. Pod projektem podpisały się tysiące ludzi, którzy mieli zapał i przekonanie, że warto zorganizować się wokół sprawy, która jest dla nich ważna. Ten projekt jest dla ministra środowiska ważny także dlatego, że cały czas działamy na rzecz parków narodowych: poprawy warunków ich działania, uatrakcyjnienia ich „oferty” dla ludzi i tworzenia nowych parków. Przykładem tego jest nasza inicjatywa dla rozwoju i lepszej ochrony Puszczy Białowieskiej: Trzymaj z Puszczą! Jednocześnie podkreślam, że tylko tam można skutecznie chronić przyrodę, gdzie żyją zadowoleni ludzie i tylko w zgodzie z mieszańcami można podejmować takie kroki jak tworzenie miejsc szczególnej ochrony przyrody.

Źródło: MŚ

KOMENTARZ: Decyzja, choć nie wiążąca, to istotna również z punktu widzenia Kampinoskiego Parku Narodowego. Jak bowiem wynika z projektu planu ochrony KPN, jego władze zamierzają w najbliższych latach w niektórych miejscach zmieniać jego granice.

Autor: Jerzy Królikowski

Dumny redaktor naczelny od 2010 roku. Miłośnik Puszczy od jeszcze dłuższego czasu. Po Kampinosie głównie biega i jeździ na rowerze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *