Kanał Łasica: czyścić czy nie czyścić?

W internecie ruszyła akcja zbierania podpisów ws. podjęcia działań związanych z udrożnieniem kanałów melioracyjnych na terenie Puszczy Kampinoskiej, a zwłaszcza kanału Łasica.
Sprawa nie jest nowa. Problem wysokich stanów wód gruntowych był szczególnie dotkliwy w zeszłym roku, w tym jest już o wiele lepiej, o czym można przekonać się na Kampinoskich bagnach. Jak czytamy w petycji:

Nie wszyscy zdają sobie sprawę, że zalane piwnice w naszych domach oraz hektary terenów uprawnych to efekt nie tylko obfitych opadów, ale głownie zaniedbań instytucji odpowiedzialnych za drożność Łasicy. Zaprotestujmy wspólnie, jak to zrobiły już stowarzyszenia mieszkańców zalanych terenów mieszkalnych z Kaliszek, Adamówka, Brzozówki i Sowiej Woli Folwarcznej. Tylko akcja zakrojona na szeroką skalę może uratować nas przed przekształceniem naszych ogródków w bagna!

O sprawie pisałem już nie raz (wywołując spore emocje), więc tym razem powstrzymam się od dłuższych komentarzy. Zastanawia mnie tylko, dlaczego mimo tych kłopotów, ludzie dalej osiedlają się w sąsiedztwie bagien. Ba! W ostatni weekend zauważyłem budowę domu w okolicach wsi Brzozówka… na terenie KPN! Zabagnionym! Jestem ciekaw, czy ten pan/pani będzie zaskoczony, jak pewnego mokrego roku go zaleje. Warto jeszcze dodać jedną rzecz… faktycznie w zeszłym roku poziom bagien był wyjątkowo wysoki. Ale to i tak „małe miki” w porównaniu do tego, co się działo tutaj przez II wojną światową. Kto nie wierzy, odsyłam do audycji radiowej.

Co do samej petycji, to zastanawia mnie, na ile wysoki poziom wód spowodowany jest zatkanym kanałem, a na ile zamkniętymi jazami… ale hydrologiem nie jestem, więc się nie znam.

Tak czy inaczej, to kolejna z wielu odsłon konfliktu bagiennego na linii mieszkańcy otuliny – KPN. I na pewno nie ostatnia.

Petycja

Autor: Jerzy Królikowski

Dumny redaktor naczelny od 2010 roku. Miłośnik Puszczy od jeszcze dłuższego czasu. Po Kampinosie głównie biega i jeździ na rowerze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *