Nowe mapy Puszczy Kampinoskiej i Mazowsza

Towarzystwo Przyjaciół Kampinoskiego Parku Narodowego opracowało papierowe i cyfrowe mapy Kampinoskiego Parku Narodowego oraz innych przyrodniczych atrakcji województwa mazowieckiego.
Mapa Kampinoskiego Parku Narodowego jest w skali 1:130 000 i prezentuje najważniejsze elementy treści ogólnogeograficznej oraz turystycznej, w tym szlaki piesze i rowerowe oraz inne elementy infrastruktury turystycznej.

Oprócz KPN na mapach można znaleźć także większość parków krajobrazowych – np. Chojnowski czy Kozienicki, a także mapę Mazowsza, na której zaznaczono dodatkowo rezerwaty przyrody oraz obszary Natura 2000.

Wszystkie te mapy opracowano przede wszystkim z myślą o szkołach podstawowych, które otrzymały ich papierowe wersje. W internecie udostępniono także ich wydanie cyfrowe. Mapy w mniejszych skalach można przeglądać w przeglądarce jako plik Flash (nie wiem jak Wam, ale mi na niektórych komputerach mapa ta się nie otwiera, ponieważ blokuje ją program antywirusowy). Z kolei mapy KPN oraz parków krajobrazowych można przeglądać w formie plików PDF. Są one w na tyle wysokiej rozdzielczości, że z powodzeniem można dostrzec na nich szczegóły oraz je wydrukować (czynność tę utrudni jednak nietypowy format ulotek).

A teraz krótka recenzja. Na pierwszy rzut oka w mapie podoba mi się stonowana kolorystyka, co sprawia, że miło się ją czyta i ogląda. Najbardziej razi mnie z kolei oznaczenie obszarów Natura 2000 fioletową szrafurą, przez co treść pod tymi kratkami (szczególnie poziomice) staje się wyjątkowo nieczytelna. Podobny zabieg, tyle że w o wiele bardziej bezczelnej formie, można spotkać na mapach WZKart-u, czyli tzw. wojskowych setkach.

Jeśli chodzi o Puszcze Kampinoską dziwi mniej także użycie sygnatury “punkt widokowy”. Znajduje się bowiem w miejscach, w których nie zawsze można zobaczyć wiele więcej niż sosnowy las (choć i to oczywiście ma swój niepowtarzalny, kampinoski urok ;)). Szkoda też, że mapa nie obejmuje więcej bardzo ciekawego północnego brzegu Wisły.

Tak czy inaczej, po szybkiej analizie uważam, że jest to ciekawe opracowanie, które świetnie przyda się np. do planowania wycieczki, choć ze względu na skalę raczej już nie do nawigowania w terenie. A co Wy o tym sądzicie?

Link do mapy TP KPN
Link do mapy Puszczy Kampinoskiej (PDF)
Przykładowa mapa parku krajobrazowego – Nadbużański PK (PDF)

Autor: Jerzy Królikowski

Dumny redaktor naczelny od 2010 roku. Miłośnik Puszczy od jeszcze dłuższego czasu. Po Kampinosie głównie biega i jeździ na rowerze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *