Ważne: nowy plan ochrony KPN

Na stronie Kampinoskiego Parku Narodowego ukazał się projekt Planu Ochrony KPN na lata 2013-31. Dokument, choć obszerny, jest bardzo ciekawy i wart przeczytania.
Po pierwsze można tam znaleźć bardzo szczegółowe informacje dotyczące samego Parku – geografii, występującej flory i fauny czy najważniejszych zagrożeń. Tematy te są zresztą zilustrowane mapami (szkoda jednak, że w kiepskiej rozdzielczości).

Najciekawsze są jednak plany władz parku odnośnie tego, jak zamierzają one chronić przyrodę. Tu nadal ważnym problemem jest opadający poziom wód gruntowych. Oczywiście ten rok był wyjątkiem od reguły, ale mało śnieżna zima oraz bardzo sucha jesień sprawią zapewne, że w 2012 roku w Kampinoskie znowu będzie sucho. Problem ten dostrzegają władze Parku i chcą z nim walczyć. Jak? Np. poprzez “renaturyzację stosunków wodnych”. Szkoda, że w dokumencie tym brakuje konkretów w tej sprawie. Być może tak ma być, a być może Park chce uniknąć bez wątpienia głośnych protestów z mieszkańcami otuliny.

Inne ciekawostki to:
– Wyznaczenie szlaków konnych: ich projektowany przebieg można znaleźć na mapach dołączonych do planów. Moim zdaniem taki krok byłby korzystny, bo nie przepadam za jazdą na rowerze po drodze podziurawionej kopytami ;).
– Wyznaczenie obszarów przeznaczonych do regularnego koszenia łąk (swoją drogą w tym roku zabiegi te chyba sobie odpuszczono, przynajmniej w okolicach Truskawia).
– Lepsza ochrona przez turystami zbaczającymi ze szlaków i niszczącymi wydmy. To także krok w dobrą stronę.
– KPN ma dalej wykupywać grunty prywatne. Na mapie można zresztą zobaczyć, jak dużo ich jeszcze pozostało.
– Renaturyzacja struktury gatunkowej drzew, czyli: mniej sosen.
– W planie nie wykluczono zmian w przebiegu szlaków turystycznych.
– Park ma się także nieco powiększyć – głównie na południu. Niektóre obszary zostaną z kolei z niego wyłączone.

Zdaję sobie sprawę, że to tylko niektóre ciekawostki, jakie można tam wyczytać. W najbliższym czasie postaram się jeszcze bliżej przyjrzeć się tym dokumentom i coś jeszcze napisać. Warto pamiętać, że to tylko PROJEKT. Można więc do niego zgłaszać uwagi (ale tylko do 22 stycznia). Zachęcam Szanownych Czytelników do dzielenia się swoimi wrażeniami i przemyśleniami.

POBIERZ PLAN

Autor: Jerzy Królikowski

Dumny redaktor naczelny od 2010 roku. Miłośnik Puszczy od jeszcze dłuższego czasu. Po Kampinosie głównie biega i jeździ na rowerze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *