Zróbmy sobie mapę Kampinosu… i nie tylko!

Czy ktoś z Was słyszał o projekcie OpenStreetMap? W skrócie można to opisać jako kartograficzną Wikipedię. Każdy, kto chce, może sobie opisać na mapie to, na co ma ochotę, a wynikowa mapa dostępna jest na wolnej licencji. Jeśli wejdziecie na openstreetmap.org, zobaczycie, że w porównaniu z mapami Google, Zumi czy innymi dla Puszczy Kampinoskiej dane okazują się być dużo bardziej szczegółowe. Z pewnością znajdziecie także sporo błędów. No właśnie… ale projekt polega na tym, że możecie je łatwo poprawić. Wystarczy się zalogować i można już edytować mapę.

Oczywiście części z Was ta mapa może się wizualnie nie podobać. Nic dziwnego. Jest ona raczej zrobiona pod gust amerykański. Ale piękno tego projektu polega na tym, że dane OSM można edytować prawie bez żadnych ograniczeń, stąd w internecie można znaleźć wiele różnych wizualizacji OSM. Wkrótce ma się także ukazać i Polska.

Polecam więc wszystkim wspólne edytowanie tej mapy – zarówno dla Puszczy Kampinoskiej, jak i innych dobrze znanych Wam terenów.

Autor: Jerzy Królikowski

Dumny redaktor naczelny od 2010 roku. Miłośnik Puszczy od jeszcze dłuższego czasu. Po Kampinosie głównie biega i jeździ na rowerze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *