Lotnisko w Modlinie bez zastrzeżeń

Ekologom nie udało się zablokować prac nad modernizacją portu lotniczego w podwarszawskim Modlinie.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargi Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków, Stowarzyszenia Ekologiczno-Kulturalnego Klub Gaja oraz Klubu Przyrodników.

Od kiedy tylko budowa lotniska Modlin stała się realna wraz z ustawą z 2007 r. o przygotowaniu Euro 2012, ekolodzy próbowali ją zablokować, wskazując na liczne zagrożenia dla środowiska, zwłaszcza dla chronionych nietoperzy oraz dla ptaków i świeżo zgłoszonego obszaru ich siedlisk Kampinoska Dolina Wisły – Natura 2000.

– Decyzja środowiskowa nie gwarantuje, że nie nastąpi znaczący negatywny wpływ na środowisko. SKO nie odniosło się do wielu naszych zarzutów. Ocena wpływu na nowo utworzony obszar siedlisk ptaków Kampinoska Dolina Wisły jest błędna – przekonywał sąd Wiesław Nowicki z OTOP podczas rozprawy. – Ten obszar nie był wcześniej oceniany, należało więc przeprowadzić ponowne postępowanie na podstawie bardziej restrykcyjnych przepisów z 2008 r.

Wczoraj sąd oddalił skargi. Podkreślił, że zgodnie z przepisami przejściowymi postępowanie środowiskowe toczy się na podstawie obowiązującej poprzednio ustawy z 2001 r. Inwestycja została wpisana do wykazu przedsięwzięć Euro 2012. Decyzje, wydane na podstawie rozporządzenia Rady Ministrów w tej sprawie, zawierają rygor natychmiastowej wykonalności. Nie można więc zatrzymać inwestycji aż do wydania decyzji ostatecznej. Przedstawione przez Mazowiecki Port Lotniczy raport i aneks o oddziaływaniu na obszary Natura 2000 wymieniają przewidywane środki minimalizujące negatywny wpływ budowy lotniska na środowisko.

Wyrok jest nieprawomocny. OTOP już zapowiedział skargę kasacyjną.

Źródło: Rzeczpospolita

Autor: Jerzy Królikowski

Dumny redaktor naczelny od 2010 roku. Miłośnik Puszczy od jeszcze dłuższego czasu. Po Kampinosie głównie biega i jeździ na rowerze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *