Muzeum w Palmirach gotowe

Muzeum – Miejsce Pamięci Palmiry zostanie oficjalnie otwarte z udziałem prezydenta Bronisława Komorowskiego 31 marca. Dla zwiedzających obiekt będzie udostępniony 5 kwietnia.

Jak pisze “Gazeta Stołeczna”, wnętrze pawilonu ma 1,1 tys. m kw. Ponad połowę zajmuje wystawa, resztę – sala edukacyjna, magazyn, biura, toalety. Wystawa składa się z dwóch części. W pierwszej przedstawiono historię Puszczy Kampinoskiej od powstania styczniowego do Powstania Warszawskiego. Zwiedzający zobaczą tu m.in.: konar z dębu, na którym Rosjanie wieszali powstańców 1863 r., wydobyte z ziemi hełm, lornetkę i karabin żołnierzy polskich z 1939 r., a także zdjęcia terroryzowanej przez Niemców Warszawy.

Drugą część poświęcono niemieckim zbrodniom w puszczy i ich ofiarom. Na ścianie wyświetlany jest fragment filmu “Polskie drogi” ze sceną egzekucji. Na siatkach rozwieszonych wzdłuż trasy zwiedzania umieszczono zdjęcia i biogramy osób pochowanych na cmentarzu w Palmirach.

Najbardziej poruszający ma być ostatni fragment ekspozycji. W 30 małych gablotkach, które po podświetleniu przypominają znicze, umieszczono pamiątki po rozstrzelanych. Są to dokumenty, drobne przedmioty i strzępy ubrań, zazwyczaj wydobyte z ziemi podczas powojennych ekshumacji.

Budowę muzeum sfinansował warszawski ratusz. Koszt inwestycji to 9,2 mln zł, z czego 2,6 mln zł zwróci Unia Europejska. Fundatorem wartej 180 tys. zł ekspozycji jest Rada Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa. Muzeum czynne będzie przez cały tydzień poza poniedziałkami. W kwietniu można je zwiedzać bezpłatnie. Potem za bilety zapłacimy 4 zł (normalny) i 2 zł (ulgowy). Od 9 kwietnia w weekendy między stacją metra Młociny a muzeum kursować będzie autobus nowej linii 800.

Więcej w Gazecie Stołecznej i na stronie TVN Warszawa

Autor: Jerzy Królikowski

Dumny redaktor naczelny od 2010 roku. Miłośnik Puszczy od jeszcze dłuższego czasu. Po Kampinosie głównie biega i jeździ na rowerze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *