Przegląd prasy: bez gminnego weta dla parków narodowych?

Wszystkie kluby w Sejmie są za dalszymi pracami nad obywatelskim projektem ustawy o parkach narodowych. Przewiduje on zastąpienie prawa weta samorządów przy tworzeniu parków konsultacjami

Sejm rozpoczął wczoraj pracę na projektem, który poparło blisko ćwierć miliona Polaków.To prawo weta, które Sejm przyznał samorządom w 2000 r., spowodowało, że od 10 lat nie powstał w Polsce żaden park narodowy (np. Mazurski, którego utworzenie planuje się przynajmniej od kilkunastu lat). To prawo blokuje też powiększenie Białowieskiego Parku Narodowego.

– Parki narodowe są dobrem wszystkich obywateli, dlatego mówimy o nich “narodowe”. Nie może być tak, że o ich istnieniu decyduje wąska grupa obywateli – mówił w imieniu inicjatorów Krzysztof Worobiec z mazurskiego stowarzyszenia Sadyba.

Posłowie byli wyjątkowo zgodni, że zebranie takiej liczby podpisów jest imponujące. Żaden z przemawiających w imieniu klubów nie zaproponował odrzucenia projektu.

Więcej w internetowym wydaniu “Gazety Wyborczej”

Autor: Jerzy Królikowski

Dumny redaktor naczelny od 2010 roku. Miłośnik Puszczy od jeszcze dłuższego czasu. Po Kampinosie głównie biega i jeździ na rowerze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *