Dźwięki Chopina tym razem w Laskach

Już tylko kilka koncertów zostało do zakończenia VI nadzwyczajnej edycji naszego festiwalu, rozpoczął się koncertem w kościele w Brochowie 22 lutego 2010 roku – dokładnie w dwusetną rocznicę urodzin naszego wielkiego kompozytora – i trwa przez cały rok do 22 lutego roku 2011. Klimat świąt Bożego Narodzenia i karnawału ma swoje odzwierciedlenie w programach najbliższych koncertów festiwalowych. Z prawdziwą przyjemnością mam zaszczyt zaprosić Państwa na koncert sopranistki Elżbiety Grodzkiej-Łopuszyńskiej oraz naszego czołowego organisty Juliana Gembalskiego, którzy w najbliższą niedzielę na małych organach kościoła w Laskach wykonają koncert kolęd i improwizacji kolędowych. Myślę, że ten koncert to prawdziwe wydarzenie dla melomanów. Poniżej przedstawiam krótkie notki biograficznych, oraz szczegóły niedzielnego koncertu.
Mariusz Dżyga Dyrektor Festiwalu
Elżbieta Grodzka-Łopuszyńska
Absolwentka Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, gdzie ukończyła z wyróżnieniem klasę śpiewu solowego prof. Stanisławy Marciniak- Gowarzewskiej. Laureatka konkursów wokalnych. Debiutowała na deskach Opery Śląskiej w Bytomiu w „Don Giovannim” W.A.Mozarta. Wykonuje muzykę dawną i współczesną, często podejmuje się prawykonań. Specjalizuje się w wykonawstwie muzyki sakralnej różnych epok koncertując w kraju i za granicą. Od 1999 roku współpracuje z Julianem Gembalskim, wykonując, obok muzyki dawnej i współczesnej, również jego utwory i wspólne improwizacje. W swoim dorobku posiada nagrania radiowe, telewizyjne i płytowe. Jest pracownikiem naukowym Akademii Muzycznej w Katowicach, gdzie w 2010 roku otrzymała tytuł doktora habilitowanego sztuk muzycznych.

Julian Gembalski
Absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej w Katowicach, gdzie ukończył klasę organów Henryka Klaji oraz Wydział Kompozycji i Teorii. Dalsze studia odbywał w Belgii i Francji (Flor Peeters, André Isoir, Michel Chapuis, Jean Saint-Arroman). Występował z koncertami w Europie i USA, nagrał ponad 35 płyt, w tym sześć z sopranistką Elżbietą Grodzką-Łopuszyńską. W latach 1991-2008 zrealizował cykl nagrań radiowych pt. „Antologia Organów na Górnym Śląsku”, w którym nagrał ok. 90 organów regionu. Obok działalności artystycznej i kompozytorskiej zajmuje się pracą naukową i dydaktyką. Jest autorem licznych publikacji i projektów organów. Laureat konkursów improwizacji fortepianowej i organowej w Gdańsku, Nowej Rudzie i Weimarze oraz licznych nagród (m.in. nagroda im. Korfantego, im. Ligonia, nagroda „Lux ex Silesia”. Odznaczony przez Papieża Jana Pawła II medalem „Pro Ecclesia et Pontifice”. Julian Gembalski jest profesorem Akademii Muzycznej w Katowicach, gdzie prowadzi klasę organów i pełni funkcję Kierownika Katedry Organów i Klawesynu. W latach 1996-2002 był Rektorem swej uczelni. Jest założycielem pierwszego w Europie środkowo-wschodniej muzeum organów. Od wielu lat Archidiecezjalny Wizytator organów i organistów.

NIEDZIELA 9 STYCZNIA 2011 ROKU GODZINA 20.00 LASKI

KOŚCIÓŁ P.W. MATKI BOŻEJ KRÓLOWEJ MEKSYKU
KONCERT KOLĘD I IMPROWIZACJI KOLĘDOWYCH
wykonawcy:
Elżbieta Grodzka-Łopuszyńska – sopran
Julian Gembalski – organy.

organizatorzy:
Wójt Gminy Izabelin
Parafia Matki Bożej Królowej Meksyku w Laskach
Towarzystwo Muzyczne im. Kazimierza Wiłkomirskiego

Wstęp wolny!

Źródło: Towarzystwo Muzyczne im. K. Wiłkomirskiego

Autor: Jerzy Królikowski

Dumny redaktor naczelny od 2010 roku. Miłośnik Puszczy od jeszcze dłuższego czasu. Po Kampinosie głównie biega i jeździ na rowerze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *