Ciekawe linki: Interaktywna mapa historii Puszczy Kampinoskiej

Z cyklu ciekawe linki – Puszcza Kampinoska położona jest niemal w całości w Kotlinie Warszawskiej. Region ten z pozoru niczym szczególnym się nie wyróżnia. Wystarczy się jednak uważniej przyjrzeć, by dostrzec, iż jest to kraina pod wieloma względami fascynująca i różnorodna.

Kotlina Warszawska to rozległe obniżenie położone około 20-30 metrów niżej względem otaczających ją wysoczyzn. Region ma około 20 km szerokości i biegnie wzdłuż Wisły. Na jego obszarze można wyszczególnić trzy zupełnie różne miejsca – pasy wydmowe (ciągi wydm parabolicznych o deniwelacjach do 30 metrów), pasy bagienne (płaskie i zabagnione obszary porośnięte olsem lub łąkami) oraz równina zalewowa Wisły (pokryta żyznymi madami i intensywnie użytkowana rolniczo).

Jak to się stało, że budowa geologiczna tego miejsca jest tak skomplikowana? Wiele osób siliło się, by to wyjaśnić. Opisy genezy Kotliny Warszawskiej możemy znaleźć m.in. w znanym przewodniku Lechosława Herza wyd. Rewasz. Nigdzie jednak nie można było trafić na czytelną prezentację graficzną tego procesu. Do czasu… oto bowiem taka istnieje, tylko jest mało znana. Interaktywną mapę “Geneza krajobrazu Puszczy Kampinoskiej” opracował Tomasz Opach z Katedry Kartografii Uniwersytetu Warszawskiego. Teoretycznie miała być elementem rozważań naukowych poświęconych kartografii. W praktyce okazała się jednak bardzo rzeczowym i przyzwoicie zrobionym źródłem rzetelnych informacji.

Na razie dostępna jest wyłącznie w języku angielskim. Miejmy jednak nadzieję, że Kampinoski Park Narodowy się nią zainteresuje i znajdzie się ona na oficjalnej stronie internetowej parku.

Autor: Jerzy Królikowski

Dumny redaktor naczelny od 2010 roku. Miłośnik Puszczy od jeszcze dłuższego czasu. Po Kampinosie głównie biega i jeździ na rowerze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *