Ciekawe linki: Transatlantycka Stacja Nadawcza

Tam, gdzie obecnie znajduje się Park Leśny Bemowo, w okresie międzywojennym były pola i… Transatlantycka Stacja Nadawcza – rozleły zespół nadajników, który jak sama nazwa wskazuje służył do komunikowania się na dużych dystansach. Specjalnie do obsługi TSN w jej pobliżu wzniesiono osiedle łączności, które obecnie znajduje się w granicach Warszawy i zowie się Boernerowem. Także od tego miejsca wzięła się nazwa pobliskiej ulicy Radiowej.

Cały kompleks, niestety, pod koniec II wojny światowej zburzyli Niemcy i do dziś ostały się wyłącznie fundamenty anten. Zachowało się jednak również sporo dokumentów, zdjęć itp., które zostały ponownie odkryte przez pasjonatów historii i zamieszczone w internecie. Pierwszą z takich stron jest witryna pana Ireneusza Dobiecha, która co kilka tygodni jest aktualizowana o nowe materiały. Nieco mniej informacji, choć bardziej encyklopedycznej formie, można znaleźć na vortalu HamradioWiki.

Autor: Jerzy Królikowski

Dumny redaktor naczelny od 2010 roku. Miłośnik Puszczy od jeszcze dłuższego czasu. Po Kampinosie głównie biega i jeździ na rowerze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *