Zabytkowe drzewa

Wprawdzie w prawdziwej puszczy zdecydowana większość drzew powinna być zabytkowa, to jednak w Kampinoskiej te, co mają 200 lat czy więcej, to wciąż wyjątki. Dlatego każdemu z nich warto się bliżej przyjrzeć,  bo niejednokrotnie skrywają one bardzo ciekawe historie.

Spis treści

Aleja Chopina

Miejsce wprawdzie nie znajduje się w samej Puszczy, ale z racji piękna i sąsiedztwa warto się tędy przejechać choćby samochodem. Szczególnie pięknie jest tu wtedy, gdy drzewa mają liście. Jest to aleja o długości około 3 km biegnąca między wsiami Łazy (na skraju Puszczy Kampinoskiej) a Zawady (nad doliną Utraty). Rośnie tu ponad 700 starych lip drobnolistnych, a także 11 jesionów wyniosłych oraz jeden dąb szypułkowy.

Jak dotrzeć? Ze wsi Łazy (przystanek PKS, Kampinoski Szlak Rowerowy) na skrzyżowaniu z drogą wojewódzką 580 ruszamy na południe drogą asfaltową w kierunku wsi Zawady.

Dąb Kobendzy

Jedno z najbardziej imponujących drzew w Puszczy Kampinoskiej położone w jednym z najdzikszych miejsc KPN – w obszarze ochrony ścisłej Krzywa Góra. Ten dąb szypułkowy ma ponad 400 lat i ponad 5 metrów obwodu. Jak można przeczytać w przewodniku Lechosława Herza, kiedyś był ponoć bardziej majestatyczny, ale należało poddać go zabiegom pielęgnacyjnym (w tym uciąć niższe uschnięte konary). Nim nazwano go imieniem prof. Romana Kobendzy (wybitnego botanika, jednego z najważniejszych inicjatorów powstania Kampinoskiego Parku Narodowego), znany był pod nazwami Stary Dąb lub Jagiellon. W jego pobliżu znajduje się głaz narzutowy również ku pamięci prof. Kobendzy.

Jak dotrzeć? W okolicach wsi Nowiny znajduje się przystanek PKS, parking i polana rekreacyjna. Stąd do dębu dojdziemy najpierw szlakiem żółtym, a następnie czerwonym. W okolice te można również dotrzeć, jadąc na wschód gruntową drogą z Famułek Królewskich – końcowy odcinek trzeba pokonać pieszo szlakiem czerwonym.

Dąb Powstańców

Liczący ponad 300 lat dąb szypułkowy o obwodzie około 420 cm i wysokości 18 metrów. W 1863 roku carski kozacy ponoć wieszali na jego konarach młodych uczestników powstania styczniowego – pochowano ich później na cmentarzu we wsi Kampinos. W pobliżu znajduję się Polana Wystawa z pięknym widokiem na Famułkowskie Błota.

Dąb Powstańców w Puszczy Kampinoskiej
Dąb Powstańców

Jak dotrzeć? Zielonym szlakiem z Granicy (parking, polana rekreacyjna).

Lesznowska Topola

Okazała topola biała, która się przewróciła w 2012 roku. Jej oględziny przeprowadzone kilka lat wcześniej wykazały, że jest całkowicie spróchniaa i nie nadaje się do przeprowadzenia skutecznych zabiegów pielęgnacyjnych. Do tego momentu uważana była za najgrubsze drzewo w kraju (obwód sięgał aż 11 metrów). Wiek topoli szacowano na 330 lat, a jej wysokość sięgała 32 metrów.

Jak dotrzeć? Pozostałości po tym drzewie być może widoczne są jeszcze we wschodniej części parku Karpinek w Lesznie (tuż nad stawem). Miejsce położone jest około kilometra na zachód od pętli autobusu 719.

Sosna Powstańców

Złamana, okazała sosna położona na skraju wsi Górki. Drzewo runęło w 1984 roku w wieku około 170 lat. Ma ono dużą wartość historyczną. W 1863 roku na jego konarach carscy kozacy wieszali niedobitki oddziałów walczących w powstaniu styczniowym w bitwie pod Zaborowem Leśnym (legenda głosi, że to właśnie z tego powodu drzewo ma zwieszone gałęzie). Ich ciała przeniesiono później na cmentarz w Kampinosie. W pobliżu ustawiono także pamiątkowy kamień.

Sosna powstańców w Puszczy Kampinoskiej
Sosna Powstańców

Jak dotrzeć? Do sosny można dojechać samochodem – albo drogą asfaltową z Górek, albo częściowo gruntową, a częściowo asfaltową z Kampinosu. W miejscu tym krzyżują się również dwa szlaki – zielony (Roztoka – Granica) oraz czerwony (Roztoka – Zamość – Brochów).

Stary Dąb

Sporej wielkości dąb liczący około 200 lat położony przy polanie zwanej Pichlówka (od mieszkającego tu kiedyś strażnika Pichla)

Jak dotrzeć? Dąb rośnie przy zielonym szlaku biegnącym z Dziekanowa Leśnego (parking, autobus 150) przez Sieraków (parking, autobus 210) w kierunku cmentarza w Palmirach. W miejscu tym zaczyna się również ładna krajobrazowo ścieżka dydaktyczna biegnąca do Dziekanowa Leśnego.

Sosna Królowej Bony, obszar ochrony ścisłej Nart

Jedna z najstarszych (około 180 lat) i największych sosen w Kampinoskim Parku Narodowym. Nazwa bierze się od legendy o Królowej Bonie, która ongiś ponoć odwiedziła pobliskie Zamczysko i zakopała tam skarb. Ciekawe jest zresztą nie tylko samo drzewo, ale także jego otoczenie w obszarze ochrony ścisłej Nart. Jest to bowiem jeden z najstarszych borów w tym kompleksie leśnym. Warto przy okazji zwrócić uwagę, że rosną tu nie tylko sosny, ale także okazałe dęby czy graby. Tak powinno być również na innych kampinoskich obszarach wydmowych, jednak długotrwała eksploatacja zasobów leśnych Puszczy doprowadziła do dominacji właśnie sosny.

Jak dotrzeć? Sosna rośnie tuż przy gruntowej drodze łączącej Kampinos z Górkami. W pobliżu biegnie niebieski szlak z Granicy (parking, polana rekreacyjna) przez Karpaty do Leszna.

Dąb Jagiellon

Około 400-letni dąb o obwodzie 550 cm rosnący przy Kacapskiej Drodze. Jest to jedno z najstarszych drzew w całej Puszczy Kampinoskiej. Uwagę zwraca jego rozłożystość, co jest zasługą tego, że rośnie nie w gęstym lesie, ale na skraju polany. Nazwa bierze się od legendy o królu Władysławie Jagielle, który w drodze na Grunwald ponoć gdzieś w tej okolicy odpoczywał w cieniu dębów. Jak wynika z lektury przewodnika Lechosława Herza, tak naprawdę w Puszczy mówi się o trzech dębach o tej nazwie. Oprócz tego przy Kacapskiej Drodze chodzi także o Dąb Kobendzy, a także o inne drzewo, które nie dotrwało do naszych czasów.

Jak dotrzeć? Dąb znajduje się tuż przy Kacapskiej Drodze, a nią biegnie żółty szlak z Granicy (polana rekreacyjna, parking) do węzła szlaków w Posadzie Demboskie.