Odkryjmy perełki gminy Leoncin z nową mapą i raportem

Dawny zbór luterański w Secyminie

Choć w okolicach Leoncina pełno jest fascynujących atrakcji turystycznych, wielu kampinoskich turystów nie ma o nich pojęcia. To ma szansę zmienić wydana właśnie mapa i raport.

Publikacje powstały staraniem Stowarzyszenia Enjoy Leoncin w ramach projektu „Nasza historia”. Zadanie to miało na celu stworzenie raportu etnograficznego gminy Leoncin, a uzupełnieniem jego jest mapa z zaznaczonymi obiektami kulturowymi i historycznymi w gminie. Zadanie rozpoczęły warsztaty ze społecznością lokalną, następnie przeprowadzono wywiady z mieszkańcami, którzy zechcieli wziąć udział w projekcie.

Fragment mapy

Zarówno mapa, jak i raport warte są lektury i stanowią doskonałą inspirację do planowania ciekawych i nietypowych wycieczek po zachodniej części Puszczy Kampinoskiej oraz po tzw. Kampinoskim Powiślu. Pozostałości po Olendrach, miejsca bitew, zabytki sakralne, obiekty wojskowe, pamiątkowe drzewa – to tylko wybrane obiekty, które można zlokalizować dzięki tym publikacjom, a także dowiedzieć się całkiem sporo o ich historii.

Opracowania te trudno jednak potraktować wyłącznie jako przewodnik bądź też książkę historyczną. Dzięki relacjom mieszkańców pozwalają bowiem poznać ten region również od strony przeciętnego mieszkańca. Bo czy wiedzieliście np., że Leoncin zwany był kiedyś Odessą lub Paryżem, a po pewnej katastrofalnej zimowej powodzi lód na niektórych polach rozpuścił się dopiero w lipcu? W żadnej innej publikacji się tego nie dowiecie, a tego typu ciekawostek jest tam jeszcze mnóstwo! Dlatego tym bardziej zachęcam do lektury raportu i ruszenia z mapą w teren!

Pobierz publikacje

Autor: Jerzy Królikowski

Dumny redaktor naczelny od 2010 roku. Miłośnik Puszczy od jeszcze dłuższego czasu. Po Kampinosie głównie biega i jeździ na rowerze

2 komentarze do wiadomości “Odkryjmy perełki gminy Leoncin z nową mapą i raportem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *