Jak obcokrajowiec zafascynował się Puszczą, czyli nowa wystawa fotografii w Muzeum Warszawy

Jak powraca las – to tytuł nowej wystawy, którą od środy 22 września będzie można oglądać w Muzeum Warszawy przy Rynku Starego Miasta. Ekspozycja to ciekawy przykład tego, jak mieszkaniec Kalkuty zafascynował się odradzającą przyrodą Kampinoskiego Parku Narodowego.

Wystawa to wynik dogłębnego researchu i bliskiej współpracy Sayama Ghosha z naukowcami z Kampinoskiego Parku Narodowego. Sayam Ghosh urodził się i dorastał w Kalkucie, a w Polsce mieszka od 8 lat. Warszawę i jej okolice wybrał na temat swojej twórczości fotograficznej. Zafascynowany działaniami w Puszczy Kampinoskiej poświęcił jej projekt, który podsumowuje prezentowana wystawa.

„Jak powraca las“ to opowieść o unikalnym eksperymencie, który trwa nieprzerwanie od 60 lat: w Puszczy Kampinoskiej udało się odtworzyć leśną biosferę na wyjątkową skalę. W dobie kryzysu klimatycznego takie działania pokazują możliwość radykalnej ekologicznej zmiany i warto przyglądać się im również z perspektywy sztuki – podkreśla na swojej stronie Muzeum Warszawy. Na ekspozycji znajdziemy nie tylko współczesne fotografie Sayama Ghosha, ale także zdjęcia archiwalne, w tym wykonane przez małżeństwo Kobendzów, które walnie przyczyniło się do powołania KPN.

Ale wystawa to nie wszystko, bo równolegle do niej zaplanowano kilkanaście wydarzeń towarzyszących. Śmiało można powiedzieć, że każdy znajdzie coś dla siebie. W planie są m.in. wycieczki piesze i kolarskie, wykłady, debaty czy warsztaty. Przewidziano również spotkanie z Sayamem Ghoshem (na marginesie – osoby ciekawe tej postaci odsyłam do ciekawego artykułu w „Gazecie Wyborczej”).

Autor: Jerzy Królikowski

Dumny redaktor naczelny od 2010 roku. Miłośnik Puszczy od jeszcze dłuższego czasu. Po Kampinosie głównie biega i jeździ na rowerze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *