Wyciek ropy naftowej w otulinie Kampinoskiego Parku Narodowego

Wyciek ropy w Koczargach Nowych

Wczoraj (22 lipca) w Koczargach Nowych miał miejsce wyciek ropy naftowej z rurociągu. Choć sytuacja była potencjalnie niebezpieczna dla kampinoskiej przyrody, na szczęście szybko udało się ją opanować.

Wyciek miał miejsce na terenie stadniny koni w Koczargach Nowych (gm. Stare Babice), obok drogi wojewódzkiej 580 do Sochaczewa. Jak ustalono, jego przyczyną było przewiercenie biegnącego tędy ropociągu, prawdopodobnie przez złodziei.

Po wykryciu wycieku zarządzająca rurociągiem firma PERN natychmiast przerwała tłoczenie, dzięki czemu substancja ta zalała obszar o powierzchnie nieprzekraczającej raptem 30 metrów kwadratowych. Na miejscu zjawiły się także zastępy straży pożarnej, które rozpoczęły usuwanie zanieczyszczenia.

Mimo szczęśliwego finału warto podkreślić, że sytuacja była potencjalnie bardzo groźna dla kampinoskiej przyrody. Nie dość, że miejsce wycieku zlokalizowane jest na terenie otuliny Kampinoskiego Parku Narodowego, to gdyby miał on większą skalę, ropa mogłaby się przedostać do okolicznych cieków, które spływają do KPN-u.

fot. PERN/Twitter

Autor: Jerzy Królikowski

Dumny redaktor naczelny od 2010 roku. Miłośnik Puszczy od jeszcze dłuższego czasu. Po Kampinosie głównie biega i jeździ na rowerze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *