Cmentarz wojenny w Granicy odnowiony

Cmentarz wojenny w Granicy (Kampinoski Park Narodowy)

Staraniem gminy Kampinos jesienią br. udało się wykonać prace remontowe na terenie cmentarza wojennego w Granicy.

Ten niewielki cmentarz zlokalizowany jest niedaleko parkingu i węzła szlaków w Granicy. Pochowano tu żołnierzy 7 Pułku Strzelców Konnych Wielkopolskich, którzy polegli w walkach, jakie toczyły się w tej okolicy w dniach 16-17 września 1939 roku, w trakcie Bitwy nad Bzurą.

W ramach przedsięwzięcia gminy Kampinos przeprowadzono tu prace remontowe polegające na: czyszczeniu i malowaniu pomnika głównego, wymianie 10 uszkodzonych krzyży na nowe, wypełnieniu ubytków na pozostałych krzyżach oraz ich czyszczeniu, malowaniu. Ponadto zostały wyrównane obrzeża kwater w dwóch pierwszych rzędach oraz przeprowadzone inne prace renowacyjne obiektów znajdujących się na terenie cmentarza.

Koszt prac wyniósł 50 tys. zł i został pokryty z dotacji wojewody mazowieckiego. Jak zapowiada gmina Kampinos, w kolejnych latach urząd chce ubiegać się o kolejne środki finansowe, które pozwolą utrzymać to miejsce w należytym stanie.

Opracowano na podstawie artykułu w „Biuletynie Kampinoskim” (nr 6 – 142)

Autor: Jerzy Królikowski

Dumny redaktor naczelny od 2010 roku. Miłośnik Puszczy od jeszcze dłuższego czasu. Po Kampinosie głównie biega i jeździ na rowerze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *