14 mln zł na kampinoskie wydmy [aktualizacja]

Kampinoski Park Narodowy pozyskał kolejne spore środki unijne na ochronę przyrody – aż 14,3 mln zł trafi na projekt o nazwie „Kampinoskie Wydmy”. Na czym będzie polegać?

Jak wyjaśnia KPN, celem strategicznym projektu jest zachowanie i poprawa stanu siedlisk przyrodniczych i gatunków obecnych na obszarach wydmowych Puszczy Kampinoskiej i obszarze Natura 2000. Siedliska , które zostały objęte projektem to:

  • wydmy śródlądowe z murawami szczotlichowymi,
  • murawy ciepłolubne,
  • suche wrzosowiska,
  • dąbrowy świetliste,
  • grądy subkontynentalne,
  • śródlądowy bór chrobotkowy.

Prace w ramach tego przedsięwzięcia będą trwały do 2023 roku. Ale na czym konkretnie będą polegać?

Jak wyjaśnia Łukasz Tyburski z Kampinoskiego Parku Narodowego, projekt jest nakierowany na zachowanie siedlisk i gatunków na terenach wydmowych. W ramach działań przewidziane są zadania z zakresu ochrony czynnej m.in. ograniczanie gatunków obcych drzewiastych i zielnych, ochrona borów chrobotkowych. W ramach projektu planowany jest również wykup gruntów prywatnych (ok. 50 ha). Działania w projekcie są przewidziana na powierzchni 1624 ha. Projekt ma formalnie ruszyć w III kwartale br.

Autor: Jerzy Królikowski

Dumny redaktor naczelny od 2010 roku. Miłośnik Puszczy od jeszcze dłuższego czasu. Po Kampinosie głównie biega i jeździ na rowerze

2 komentarze do wiadomości “14 mln zł na kampinoskie wydmy [aktualizacja]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.