Wieści z żółtych szlaków

W ostatnim czasie Kampinoski Park Narodowy wytyczył nowy szlak, a właściwie szlaczek, bo liczy raptem niecałe 800 m. Sam trafiłem na niego przypadkiem, bo ani Park nie poinformował oficjalnie o jego wytyczeniu, ani też nie został naniesiony na mapy dostępne na stronie KPN-u. Co więcej, na razie oznaczony jest jedynie znakami na drzewach, a nie – tak jak w przypadku innych szlaków – również drewnianymi drogowskazami z kilometrażem.

Od strony uroczyska Łuże szlak zaczyna się żółtą kropką
Na podkładzie mapy wydawnictwa Compass

Nowy żółty szlak ma charakter łącznikowo-spacerowy, a więc z pewnością pozwoli urozmaicić krótkie spacery w bezpośredniej okolicy Warszawy. Od strony północnej zaczyna się niedaleko polany przy uroczysku Łuże, bezpośrednio przy niebieskim szlaku oraz około 200 metrów od szlaku czarnego i zielonego rowerowego. Biegnie jedną ścieżką prosto na południe, tak więc trudno na nim zbłądzić. Kończy się niedaleko polany Opaleń, gdzie rozchodzi się czerwony szlak pieszy oraz ścieżka dydaktyczna.

Początek szlaku w okolicy polany Opaleń

Warto jeszcze wspomnieć o innym żółtym szlaku, tyle że rowerowym – biegnącym ze Starego Bemowa do Izabelina. Choć nie jest on wcale nowy, to wreszcie doczekał się odmalowania znaków. Ważna sprawa, bo jakieś 2 lata temu ktoś z niezrozumiałych dla mnie przyczyn zamazał niemal całe oznakowanie tego szlaku. A w mojej ocenie jest on wart uwagi choćby z tego względu, że dziś oferuje bodaj najbezpieczniejszy dojazd rowerem z Warszawy do Puszczy Kampinoskiej – asfaltem jedziemy tu raptem przez około kilometr, przez Janów, ale droga jest mało ruchliwa. Jest więc to dobra propozycja dla rodzin z dziećmi.

Odnowione oznaczenie żółtego szlaku rowerowego Stare Bemowo – Izabelin

Autor: Jerzy Królikowski

Dumny redaktor naczelny od 2010 roku. Miłośnik Puszczy od jeszcze dłuższego czasu. Po Kampinosie głównie biega i jeździ na rowerze

2 komentarze do wiadomości “Wieści z żółtych szlaków

  1. W rejonie Opalenia regularnie zdarza mi się "zastanawiać". Tam jest od szlaków gęsto, krzyżują się. Zamiast dodawać nowe odcinki, może zacząć od uporządkowania tego co już jest?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *