Sprawa dla reportera, myśliwi, park linowy i droga przez park [przegląd wydarzeń]

Sprawa dla reportera zawitała do Puszczy Kampinoskiej

Do dziś nie zapomnę, gdy pierwszy raz wybrałem się czarnym szlakiem ze wsi Palmiry w kierunku Janowa, a moim oczom w środku lasu ukazał się… blok mieszkalny. Co ciekawe, został on wybudowany jeszcze w okresie międzywojennym i zamieszkiwały go osoby zatrudnione w pobliskim składzie amunicji. W latach 60. przejął je Kampinoski Park Narodowy, a w ostatnim tygodniu zabudowania te stały się bohaterem bodaj najpopularniejszego programu interwencyjnego w Polsce czyli „Sprawy dla reportera”.

W telegraficznym skrócie: ekspertyza wykazała, że budynek ten nadaje się do rozbiórki albo generalnego remontu za pół milionów złotych (na co KPN-u nie stać). Park nakazał więc mieszkańcom wyprowadzkę, ci z kolei twierdzą, że wystarczy uszczelnić dach i można dalej mieszkać.

Lokalizacja bloku w okolicy wsi Palmiry
Lokalizacja bloku w okolicy wsi Palmiry

Polowania zbiorowe jednak nie parkach narodowych

Przez parlament przeszła ważna nowelizacja Prawa łowieckiego. Z istotnych zmian wprowadza ona zakaz polowań zbiorowych w parkach narodowych, co nie zmienia faktu, że generalnie polowania w tych miejscach nadal będą prowadzone (zobacz, ile zwierząt odstrzeliwuje się w KPN). Zrezygnowano także z kontrowersyjnej propozycji, zgodnie z którą utrudnianie polowań miałoby być karalne.

Asfaltują drogę przez starodrzew

Jak informuje Urząd Gminy Leoncin trwają prace przy modernizacji nawierzchni drogi gminnej Nowy Wilków – Górki. Zakres prac ponad 5-kilometrowego odcinka obejmuje m.in. roboty ziemne, wzmacnianie podłoża, wykonanie podbudowy z kruszywa. Do końca marca droga zyska też nakładkę asfaltową. Koszt prac to 2,5 mln zł.

Przypomnę, że niedawno pisałem o innej inwestycji drogowej gminy Leoncin, dzięki której można od innej strony zwiedzić Kampinoskie Powiśle.

A do tematu asfaltowania drogi do Górek niebawem wrócę.

Nowy park linowy w Łomiankach

Już wkrótce w okolicy Puszczy Kampinoskiej powstanie nowa atrakcja – kończy się właśnie budowa parku linowego w Łomiankach. Powstaje on u zbiegu ulic Pionierów i Łyżwiarskiej (rzut beretem od parkingu i węzła szlaków w Łomiankach Dąbrowie).

Zakładamy łąkę kwietną w Truskawiu – zapowiedź warsztatów

14 kwietnia odbędą się warsztaty pod hasłem „Zakładamy łąkę kwietną w Truskawiu”. W programie:
– wspólne stworzenie łąki kwietnej pod okiem architekta krajobrazu
– tworzenie bomb nasiennych

Prowadząca warsztaty wyjaśni, jak pielęgnować i kosić łąkę kwietną. Eksperci Kampinoskiego Parku Narodowego opowiedzą o wchodzących w skład łąk kwietnych roślinach miododajnych i stanowiących bazę pokarmową dla małych zwierząt. Warsztaty są bezpłatne i otwarte dla wszystkich zainteresowanych. Start o godz. 11.00 przy Alei Pamięci obok zbiornika Mokre Łąki w Truskawiu. Organizator: Fundacja Sendzimira, KPN, gmina Izabelin.

Autor: Jerzy Królikowski

Dumny redaktor naczelny od 2010 roku. Miłośnik Puszczy od jeszcze dłuższego czasu. Po Kampinosie głównie biega i jeździ na rowerze

3 komentarze do wiadomości “Sprawa dla reportera, myśliwi, park linowy i droga przez park [przegląd wydarzeń]

  1. Niech wyasfaltują jeszcze ścieżki i szlaki i będzie git… Ten odcinek drogi powinien pozostać drogą szutrową. To jest Pak Narodowy a nie park miejski.

  2. Cz powinna powstać ścieżka rowerowa wzdłuż drogi asfaltowej (powiatowej) biegnącej od skrzyżowania Sowia Wola przez Górki (Sosna Powstańców) do Kampinosu Granicy związku z planowanym remontem tej drogi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.