Czyszczenie kanału, kładka w Zamczysku, odpicowany Modlin, pomysły na ferie [kampinoski przegląd]

Ruszyło czyszczenie kanału L9

Ci, co bywają ostatnio w Puszczy Kampinoskiej, doskonale wiedzą, że poziom bagien jest znacznie

Udrażnianie kanału L9 w gminie Leoncin
fot. UG Leoncin

wyższy niż zwykle. Dla turystów to okazja do zrobienia wielu pięknych zdjęć, a dla mieszkańców KPN-u kłopoty. W związku z tym Urząd Gminy Leoncin podjął działania mające na celu udrożnienie kanału L9. Prace prowadzone są na 6-kilometrowym odcinku pomiędzy Nową Dąbrową a ujściem kanału w Zamościu. Ich koszt to 33 tys. zł. Co ciekawe, roboty zdecydowała się sfinansować gmina, choć już od wielu lat trwa spór kompetencyjny, kto powinien to zadanie realizować. Ja trzymam kciuki, by wykupy gruntów prowadzone przez KPN znacznie przyspieszyły i takich akcji w ogóle nie trzeba było już przeprowadzać.

Kładki w Zamczysku na ukończeniu

Bywalcy naszego profilu na Facebook już wiedzą, że kończą się  prace przy budowie kładek na terenie grodziska Zamczysko. Jak widać na zdjęciu, są one zdecydowanie większe niż poprzednie i nie zabraknie opinii, że za duże. Dobrze jednak, że w ogóle są. Szkoda by przecież było, aby to cenne miejsce było rozdeptywane przez turystów. Ponoć nowe kładki zostaną udostępnione turystom pod koniec tego miesiąca.

Ambitny projekt dla Twierdzy Modlin

Od dekad mamieni jesteśmy kolejnymi projektami zagospodarowania Twierdzy Modlin. Teraz poznaliśmy kolejny, bardzo ambitny, choć z niemałymi szansami na realizację. Jego autorem jest Biuro Architektoniczne KJ Architekci. Według planów ma tu powstać środowisko miejskie dla około 20 tys. osób, a także 120 sklepów, 80 restauracji, 2 hotele, kasyno, 2 mariny, bulwary rzeczne o długości 1,5 km i centrum ekspozycyjne o powierzchni 6 tys. m kw. Czytaj więcej o zagospodarowaniu Twierdzy Modlin.

Będziemy śledzić dalszy rozwój tego projektu!

Nowe tablice w Lesie Bemowskim

Opuszczamy Puszczę i przenosimy się do Lasu Bemowskiego. Postawiono tu niedawno dwie nowe tablice informacyjno-edukacyjne dotyczące Transatlantyckiej Radiotelegraficznej Centrali Nadawczej Babice oraz Figury Matki Bożej z Dzieciątkiem. Umieszczono tam ponadto nowe ławki.

W Izabelinie otwarto lodowisko

Przy szkole przy ul. 3 maja w Izabelinie kolejny rok z rzędu ruszyło lodowisko. W dni powszednie ślizgawka otwarta jest w godzinach 16-20, a w weekendy 11-20 (z przerwą techniczną między 15-16). Uwaga! Przy lodowisku nie ma wypożyczalni – trzeba mieć więc własne łyżwy.

Kolejowe atrakcje w Sochaczewie

Muzeum Kolei Wąskotorowej w Sochaczewie zaprasza od 16 stycznia do 23 lutego na Ferie z Wąskotorówką. Będzie realizować specjalnie przygotowane na ten czas, trwające półtorej godziny, zajęcia edukacyjno-warsztatowe, wzbogacone o dodatkowe atrakcje. W niniejszym okresie codziennie od wtorku do piątku odbywać się będą różnorodne zajęcia o tematyce dotyczącej historii kolejnictwa, a także dziejów Sochaczewa i ziemi sochaczewskiej. Dla tych, którzy chcą spędzić w Muzeum więcej czasu, placówka proponuje dodatkowo specjalne czterogodzinne zajęcia pod nazwą Dzień w świecie wąskich torów. W ich trakcie zaprezentowany zostanie w przystępnej formie tabor wąskotorowy zgromadzony w Sochaczewie, dzieje kolejnictwa, zagadnienia związane z bezpieczeństwem na kolei oraz ekologią i pobliską Puszczą Kampinoską. Więcej o Feriach z wąskotorówką

Może zainteresują cię niedawne wpisy?

Autor: Jerzy Królikowski

Dumny redaktor naczelny od 2010 roku. Miłośnik Puszczy od jeszcze dłuższego czasu. Po Kampinosie głównie biega i jeździ na rowerze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *