Dziki, autobusy, smog i zniczek [przegląd wydarzeń]

fot. Filip Dąbrowski/Wikipedia

1. ASF (afrykański pomór świń) już w Puszczy Kampinoskiej
Stało się to, czego można się było spodziewać. Wirus ASF przekroczył Wisłę i dotarł do Puszczy Kampinoskiej. Jak podaje portal Topagrar.pl, w Puszczy znaleziono już cztery martwe dziki, u których stwierdzono tę chorobę.

Na wstępie uspokajam: dla człowieka nie jest ona w żaden sposób groźna. Groźna jest natomiast dla świń, które przy nieostrożności gospodarzy zarażają się od dzików. Nie ma więc powodów do paniki, choć jeśli zobaczymy w lesie martwego dzika (lub takiego, co się dziwnie zachowuje), warto poinformować o tym dyrekcję KPN (szczegółowe kontakty dostępne są na stronie Parku).

My tymczasem obserwujemy rozwój wydarzeń. Nie wykluczone, że na obszarze Puszczy będzie odbywać się zintensyfikowane polowanie na dziki (i tak nawet bez ASF odstrzeliwanych jest ich tu dość sporo, o czym pisałem TU). Padł nawet pomysł, by wykorzystać do tego celu armię…

Na marginesie, spotkałem się z opinią, że intensywny odstrzał tylko pogarsza sprawę, bo pobudza migrację tych zwierząt – chętniej bowiem przechodzą na tereny, gdzie ich kolegów jest mniej (bo ich odstrzelono), a jedzenia więcej.

2. Łomianki w pierwszej strefie
Już niedługo dojazd komunikacją publiczną do Puszczy Kampinoskiej stanie się znacznie tańszy. Najprawdopodobniej 1 stycznia Łomianki zostaną bowiem włączone do I strefy biletowej. Równocześnie linia Ł1/Ł2 zamieni się w 150, która będzie docierać z Metra Młociny do Dziekanowa Leśnego. Jest to więc świetna wiadomość dla tych, którzy chcą bez samochodu dotrzeć do pięknych puszczańskich szlaków. Na razie nie wiadomo, czy w związku z tym zmieni się częstotliwość kursowania tej linii. Obecnie w weekendy chodzi co około 20 minut.

3. Śledź smog w Łomiankach
Pozostajemy w Łomiankach. Mamy sezon grzewczy i jak bumerang wraca temat smogu. Niestety, dotyczy on nie tylko Warszawy, ale i mniejszych miejscowości położonych w okolicach Puszczy. Jaka jest skala problemu w podkampinoskich wsiach i miasteczkach? Trudno powiedzieć, bo jedyne stacje monitorujące w okolicy KPN znajdują się w Warszawie i w Piastowie. Jest też stacja w Granicy, ale nie rejestruje tego, co najciekawsze, czyli pyłów zawieszonych. Teraz się to jednak zmieni, bo w Łomiankach zainstalowano aż 13 stacji! Ich wskazania można oglądać na mapie dostępnej TU.

Na marginesie warto zastrzec, że nie są to stacje krajowego sytemu monitoringu utrzymywane przez Generalną Inspekcję Ochrony Środowiska. Krótko mówiąc, wiarygodność wskazań stacji w Łomiankach jest niższa.

fot. Ben Skála/Wikipedia

4. Nietypowy świerkowy jegomość w Puszczy
Teoretycznie Puszcza Kampinoska leży poza strefą występowania świerka, a jednak drzewo to można tu gdzieniegdzie spotkać. W rezultacie można też natknąć się na zwierzęta związane z tym gatunkiem drzewa. Jednym z nich jest zniczek. Na jego temat ukazał się ostatnio na stronie KPN ciekawy artykuł. Dowiemy się z niego m.in., że ptaszka tego można w Puszczy Kampinoskiej coraz łatwiej zaobserwować i usłyszeć. Dla tych, którzy chcieliby go upolować (aparatem fotograficznym oczywiście), sugeruję odcinek żółtego szlaku między Wierszami a uroczyskiem Debły. Sporo tam świerków, to i może jakiś zniczek się znajdzie.

5. O śladach człowieka w Puszczy Kampinoskiej
5 grudnia w siedzibie Kampinoskiego Parku Narodowego w Izabelinie odbędzie się seminarium pod hasłem „Materialne ślady działalności człowieka na terenie Puszczy Kampinoskiej”.

Autor: Jerzy Królikowski

Dumny redaktor naczelny od 2010 roku. Miłośnik Puszczy od jeszcze dłuższego czasu. Po Kampinosie głównie biega i jeździ na rowerze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.