(prawie) Jesienny przegląd wydarzeń z Puszczy

1. Wkrótce nowa infrastruktura turystyczna w zachodniej części Puszczy
Dobiegają końca procedury przetargowe dotyczące budowy infrastruktury turystycznej w zachodniej części Puszczy Kampinoskiej. Konkretnie chodzi o budowę kładek, platform widokowych i schodów w Zamczysku oraz o budowę nowej kładki przez Łasicę na żółtym szlaku biegnącym z Granicy na północ. Oba zamówienia mają zostać zrealizowane do końca listopada tego roku. Szczególnie istotna jest ta pierwsza wiadomość, bo to już drugie podejście do rozstrzygnięcia tego przetargu i wszystko wskazuje, że będzie udane.

2. Uwaga na kałuże
Jak ostrzega na swojej stronie Kampinoski Park Narodowy, na żółtym szlaku z Truskawia do Zaborowa Leśnego utrzymują się rozległe kałuże. Przejście bardzo utrudnione! Ze względu na obfite opady deszczu KPN sugeruje odpowiednie przygotowanie się do spaceru, w tym zabranie stosownego, nieprzemakalnego obuwia.

3. Muzeum znów otwarte
Od 13 września ponownie można zwiedzać muzeum KPN w Granicy koło Kampinosu. Przypomnijmy, że było ono zamknięte przez kilka tygodni z powodu prowadzonych w nim prac remontowych.

4. Remont dróg w Izabelinie, czyli dalszy ciąg opery mydlanej
Oj coś nie ma w tym roku gmina Izabelin szczęścia do remontów dróg. Niedawno informowałem, że rusza remont ul. Sienkiewicza prowadzącej z Izabelina B w kierunku Starych Babic. Okazało się jednak, że wykonawca nie stanął na wysokości zadania, więc trzeba było zerwać z nim umowę. Przetarg ma być wkrótce ogłoszony ponownie. A co z remontem pozostałych ważnych ulic na terenie gminy? Na razie muszą wystarczyć remonty doraźne. Po więcej informacji odsyłam na stronę gminy.

5. Naucz się uprawiać ekologiczny ogródek przyjazny Puszczy
W ramach projektu „Moja Puszcza” już w październiku odbędą się ciekawe warsztaty. 7 października w Starych Babicach dowiemy się, jak stworzyć „ogród rodzimy”. 14 października w Izabelinie odbędą się zaś warsztaty pod hasłem „Zbuduj z nami ogród deszczowy”.

Z opisu pierwszego wydarzenia:
Na terenie parku gminnego w Starych Babicach wspólnie stworzymy rabaty z roślin rodzimych i zadomowionych, które będą stanowiły bazę pokarmową dla lokalnych owadów i ptaków. W pobliżu ogrodu stanie hotel dla owadów zbudowany przez mieszkańców gminy. Podczas warsztatów będzie można dowiedzieć się więcej o tym, jak rośliny w naszych przydomowych ogrodach mogą wpływać na wrażliwe ekosystemy Puszczy Kampinoskiej. Specjaliści z Parku wyjaśnią jakie nasadzenia najbardziej sprzyjają lokalnej przyrodzie, a architekt krajobrazu doradzi, jak zaprojektować taki ogród. Na warsztaty zapraszamy wszystkich, bez względu na wiek i doświadczenie. Przyłącz się do nas! Spotykamy się w sobotę 7 października o godzinie 11.00 w Parku za Urzędem Gminy Stare Babice (ul. Rynek 21). Udział w warsztatach jest bezpłatny. Zapewniamy wszystkie narzędzia i materiały oraz drobny poczęstunek dla uczestników.

O drugich warsztatach:
Jak zbudować ogród deszczowy? Jakie rośliny powinny się w nim znaleźć? Jak wygląda pielęgnacja takiego ogrodu? Odpowiedzi na te i inne pytania poznamy podczas praktycznych warsztatów z budowy ogrodu deszczowego w Izabelinie, podczas których wspólnie zagospodarujemy ogólnodostępny teren obok Urzędu Gminy. Ogród deszczowy można założyć w pojemniku lub w gruncie. Jest on zasilany wodą deszczową zbieraną z dachu, placu lub drogi. Ogranicza odpływ wód opadowych do kanalizacji, oczyszcza je, a równocześnie pomaga dbać o rośliny w trakcie suszy. Warsztaty będą doskonałą okazją, żeby na własne oczy przekonać się jak wygląda i działa ogród deszczowy! Warsztaty są bezpłatne i otwarte dla wszystkich zainteresowanych. Spotykamy się w sobotę 14 października o godz. 10.00 przy Urzędzie Gminy w Izabelinie. Na najmłodszych czekają dodatkowe atrakcje – zapraszamy do udziału całe rodziny! Organizatorzy zapewniają wszystkie niezbędne materiały i narzędzia potrzebne podczas warsztatu, a także drobny poczęstunek dla uczestników.

Autor: Jerzy Królikowski

Dumny redaktor naczelny od 2010 roku. Miłośnik Puszczy od jeszcze dłuższego czasu. Po Kampinosie głównie biega i jeździ na rowerze

3 komentarze do wiadomości “(prawie) Jesienny przegląd wydarzeń z Puszczy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.