Łosie, pociągi, koncerty, czyli wrześniowy przegląd wydarzeń

1. Łosie do odstrzału
Jak już zapewne wielu z Was wie, Ministerstwo Środowiska planuje znieść obowiązujące od 2001 roku moratorium na odstrzał łosia. Resort twierdzi, że zwierząt tych zaczyna się robić za dużo, powodują coraz poważniejsze straty, za które trzeba wypłacać odszkodowania, są także przyczyną coraz większej liczby wypadków samochodowych. Warto podkreślić, o czym część mediów nie wspomina, że moratorium zostanie zniesione tylko w niektórych regionach kraju. Będzie nadal obowiązywać po lewej stronie Wisły w województwie mazowieckim, a więc również w Kampinoskim Parku Narodowym! Przynajmniej na razie.

Załączona do rozporządzenia mapa występowania łosi

Słowem komentarza: marzy mi się, by ustawodawcy wreszcie zaczęli na poważnie podchodzić do tworzenia prawa. Jeśli daje się 5 dni na konsultacje tak ważnych przepisów, intencje są jasne: resort ma w nosie zdanie opinii publicznej. A w tej kwestii powinni wypowiedzieć się naukowcy, choćby po to, by rzetelnie stwierdzić, ile łosi to dla ekosystemu za dużo. No i w ogóle, ile łosi jest obecnie w polskich lasach – bo na dziś cytowane przez MŚ dane to w dużej mierze zgrubne szacunki. Swoją drogą: pamiętacie wilka Kampinosa? Przeprowadzone niedawno badania wykazały, że w jego diecie są m.in. łosie (zapewne młode). O czym to świadczy? Jeśli zostawić naturę samą sobie, spokojnie poradzi sobie z nadmiarem tego czy innego zwierza. Prof. Szyszko zdaje się tego nie rozumieć…

2. Pociąg Kampinos
Luźniejszy temat. PKP Intercity ogłosiło konkurs na nowe nazwy dla pociągów. Jedną z propozycji jest „Kampinos”. Wprawdzie to trochę dziwna nazwa dla pociągu relacji Warszawa – Terespol, ale nie ma co narzekać. O tym, czy nazwa ta faktycznie zostanie wprowadzona, zadecyduje głosowanie trwające na profilu facebookowym przewoźnika.

3. Elektrobus zamiast kolejki
Pozostajemy w tematyce transportowej. Pamiętacie o inicjatywie poprowadzenia kolejki z warszawskiego Bemowa przez Leszno do Sochaczewa. Wciąż jest żywa, choć koncepcja się nieco zmieniła. Teraz lokalni samorządowcy postulują, by wybudować specjalną drogę, którą jeździć będą autobusy hybrydowe i elektryczne. Cała inwestycja miałaby pochłonąć około 400 mln zł. Co dalej z tą inicjatywą? W pierwszej kolejności ma powstać specjalną spółka. Później trzeba będzie zająć się kluczową sprawą, czyli pozyskaniem pieniędzy.

4. Objazdem przez Izabelin
Od początku tego tygodnia zamknięta jest ul. Sienkiewicza w Izabelinie B. Powodem jest start remontu drogi, który to potrwa zapewne przez kilka najbliższych miesięcy. Objazd możliwy jest przez Lipków.

5. Derkaczów ci u nas dostatek
Na stronie Kampinoskiego Parku Narodowego opublikowano wyniki monitoringu derkacza. W tym roku doliczono się ich blisko 60. To prawie dwa razy więcej niż w zeszłym roku, choć rekordowo bywało ich w Puszczy nawet 100. Generalnie zagęszczenie tych ptaków w KPN jest nieco wyższe od średnie krajowej. Nie oznacza to jednak, że można ja łatwo wypatrzyć. Wręcz przeciwnie: prowadzą one skryty tryb życia i są trudne w obserwacji.

6. W krainie Chopina
W najbliższą niedzielę, 3 września, przed południem, festiwal zagości w Rybnie k. Sochaczewa. Koncert odbędzie się o godzinie 10.00 w zabytkowym kościele p.w. Św. Bartłomieja. Wystąpią, niezwykle utalentowane artystki: Natalia Magdziarz – flet, Aleksandra Traczyńska – harfa. Duet flet i harfa to klasyczne zestawienie instrumentów, które ze sobą wspaniale współbrzmią. Na wszystkie koncerty festiwalowe wstęp wolny. Więcej informacji o festiwalu na www.chopinfestiwal.wilkomirski.org.pl oraz na facebooku.

7. Maraton Kampinoski odwołany
Jak informują organizatorzy, niestety w tym roku nie odbędzie się Maraton Kampinoski (jak i towarzyszący mu półmaraton). O ile mi wiadomo, powodem są trwające prace budowlane w Dziekanowie Leśnym.

Autor: Jerzy Królikowski

Dumny redaktor naczelny od 2010 roku. Miłośnik Puszczy od jeszcze dłuższego czasu. Po Kampinosie głównie biega i jeździ na rowerze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.