Zabudują środek Lasu Bemowskiego?

{{{Opis_zdjęcia}}}Niepokojące wieści z Lasu Bemowskiego leżącego – bądź co bądź – w otulinie Kampinoskiego Parku Narodowego. Jak zaalarmował Portal Warszawski, wójt gminy Stare Babice chce umożliwić wybudowanie na terenie dawnej tzw. bazy radarowej niepublicznego szpitala wraz z ośrodkiem rehabilitacji. Warto dodać, że gmina miała w tym przypadku prawo pierwokupu terenu, ale z niego nie skorzystała. Co więcej, dotychczas teren ten, choć w rękach prywatnych od 2004 roku, był formalnie przeznaczony pod zalesienie.

Oczywiście można w tym przypadku użyć argumentu, że przecież obszar tej bazy i tak od ładnych paru lat był zamknięty dla postronnych. Jaka to więc za różnica, co będzie się działo za ogrodzeniem. Sęk w tym, że jeśli dojdzie do realizacji planów dewelopera, placówka ta nie pozostanie bez wpływu na okoliczne tereny. Ma tam bowiem powstać lądowisko dla śmigłowców oraz oczywiście drogi dojazdowe. A wszystko to przecież sąsiedztwie dwóch rezerwatów przyrody – Łosiowe Błota oraz Kalinowa Łąka.

Czyż nie lepiej byłoby trzymać się planów zalesienia tego terenu i włączenia go do reszty Lasu Bemowskiego? Nie wszystko jest jeszcze stracone. Jak wynika z pisma sporządzonego przez kilku radnych gminy Stare Babice, do 9 lipca można słać do gminy wnioski o zmianę tych zamierzeń w studium uwarunkowań. Z internetu można nawet pobrać wzór takiego wniosku. Co ważne, wniosek taki może napisać każdy, niezależnie od tego, czy mieszka w gminie Stare Babice, Rudce Tartak czy na Hawajach. Warto więc chyba poświęcić te kilka minut!

Autor: Jerzy Królikowski

Dumny redaktor naczelny od 2010 roku. Miłośnik Puszczy od jeszcze dłuższego czasu. Po Kampinosie głównie biega i jeździ na rowerze

2 komentarze do wiadomości “Zabudują środek Lasu Bemowskiego?

  1. A jak prawie od 20 lat w otulinie Kampinoskiego Parku Narodowego, w gminach Izabelin i Stare Babice, jak grzyby po deszczu powstają nowe osiedla mieszkaniowe i domy, to nie pozostało to bez wpływu na sąsiadujące z nimi tereny parku narodowego?

  2. Straszne !!!
    Nie wyobrażam sobie zniszczenia tej ślicznej zielonej otuliny,pośród tego betonu.Gdzie będziemy chodzić na spacer, oddychać świeżym powietrzem i podziwiać przyrodę o rożnych porach roku i zwierzęta ???

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *