Drogi, wilki i bieganie, czyli czerwcowy przegląd wydarzeń

 1. Kampinos znów w Kampinosie
fot. KPN

Jakiś czas temu informowałem Was o przypadku potrącenia wilka przez samochód jadący drogą wojewódzką z Warszawy do Sochaczewa. Pechowym zwierzakiem, któremu nadano imię Kampinos, zajęli się leśnicy z Warmii i Mazur. Dobra wiadomość jest taka, ze wilk wyzdrowiał i 7 czerwca został wypuszczony z powrotem do Puszczy Kampinoskiej. Jak informują władze Parku, Kampinos przyszedł na świat w KPN w 2015 r. jako jeden z trzech szczeniaków pary rodzicielskiej. Był to pierwszy znany miot wilka w historii istnienia Kampinoskiego Parku Narodowego. W 2016 r. jego rodzice mieli kolejne cztery wilczki. W tym roku liczba szczeniąt nie jest jeszcze znana.

Co ciekawe, wilk Kampinos będzie teraz pod baczna obserwację przyrodników. Przymocowano mu bowiem obrożę z nadajnikiem GPS.

2. Drogowe problemy w Izabelinie i Starych Babicach
Nie kończą się perypetie z remontem jednych z ważniejszych ulic w gminach Izabelin i Stare Babice – najpierw unieważniono przetarg z powody zbyt drogich ofert i ogłoszono go ponownie. Za drugim razem oferty znów okazały się za drogie i to aż o 50%. Co dalej? Wyjaśnienia znajdziemy na stronie gminy Izabelin:
Ustalono, że w 2017 roku ZDP wykona modernizację ulicy Sienkiewicza na odcinku od 3 Maja do Jastrzębiej. W dalszej kolejności zostanie wykonane rondo na skrzyżowaniu 3 Maja z Sienkiewicza i Krasińskiego oraz kolejne odcinki drogi 3 Maja. ZDP zobowiązał się do naprawy 3 Maja na odcinku od Tetmajera do ronda w Laskach w bieżącym roku.  Po raz kolejny Wójt i Zastępca podkreślili,  że natychmiastowej naprawy wymaga ul. Sierakowska. Zarząd Dróg Powiatowych jest już po analizie stanu technicznego ul. Sierakowskiej i przyznał, że przymierza się do jej bardziej kompleksowej naprawy, niż to miało miejsce na wiosnę bieżącego roku, gdy wykonał tylko podstawowe uzupełnienie ubytków po zimie, które po 1-2 tygodniach zostały wykruszone.

W związku z trudnościami w uzgodnieniu stałej organizacji ruchu i geometrii dla projektu budowy ścieżki rowerowej również i ten problem stanął na agendzie spotkania. Zastępca Wójta podniósł, że w bieżącym roku już 3-krotnie spotykał się z dyrekcją i kierownikami merytorycznymi ZDP i w dalszym ciągu pojawiają się nowe uwagi i wymagania co do projektu. Brak zamknięcia etapu uzgodnień uniemożliwia ogłoszenie przetargu i przystąpienie do realizacji zadania. Dodatkowo kolejne przetargi na budowę ściezek ogłaszane przez podwarszawskie gminy coraz bardziej odchylają się od kosztorysów w górę. Zwrócił także uwagę na fakt, że obecny kształt projektu ścieżek po uwzględnieniu wniosków i uwag ZDP odbiega znacznie od pierwotnego co podnosi także istotnie koszty realizacji tego projektu. Starosta zobowiązał ZDP do podania ostatecznych uwag do projektu budowy ścieżek rowerowych w zakresie geometrii i stałej organizacji ruchu do 9 czerwca. Gmina Izabelin zobowiązała się uwzględnić wszystkie uwagi ZDP o ile będą się mieściły w rozsądnych granicach ekonomicznych i będą jednocześnie bezwzględnie wymagane przez przepisy prawa, a nie przez wytyczne. Gmina chce jeszcze w lipcu b.r. wyłonić w trybie przetargowym wykonawcę by zakończyć projekt do 30 czerwca 2018 r.

3. Zapowiedź Biegu Pamięci w Palmirach


Autor: Jerzy Królikowski

Dumny redaktor naczelny od 2010 roku. Miłośnik Puszczy od jeszcze dłuższego czasu. Po Kampinosie głównie biega i jeździ na rowerze

1 komentarz do wiadomości “Drogi, wilki i bieganie, czyli czerwcowy przegląd wydarzeń

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *