Wilk Kampinos ma się dobrze!

Pamiętacie Wilka Kampinosa, który w kwietniu został potrącony przez samochód na drodze z Warszawy do Sochaczewa i który na początku czerwca po rehabilitacji wrócił do Puszczy Kampinoskiej? Otóż zwierzakowi zamontowano obrożę telemetryczną. Do Stowarzyszenia dla Natury „Wilk” właśnie spłynęły pierwsze dane z monitoringu!

W obroży tej system GPS automatycznie lokalizuje pozycje wilka, a zebrane dane są przesyłane do odbiornika poprzez system telefonii GSM. Ze względu na słabe pokrycie Kampinoskiego Parku Narodowego sygnałem sieci GSM, transmisja danych jest utrudniona. Dlatego pierwsze informacje z obroży spłynęły dopiero 29 i 30 czerwca br.

Jak wynika z informacji opublikowanej na stronie Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska, od 7 do 30 czerwca wilk pokonał łącznie trasy o długości 117 km. Penetrowany przez niego obszar miał powierzchnię 47 km kw. Jego aktywność koncentrowała się w najbardziej zalesionej i rzadko odwiedzanej przez ludzi zachodniej części Kampinoskiego Parku Narodowego. Uzyskane dane potwierdzają, że uwolniony wilk odzyskał siły po przebytym leczeniu i rehabilitacji. Lokalizacje Kampinosa pokrywają się czasowo z miejscami wycia co najmniej dwóch wilków, które słyszane było 9 czerwca. Wskazuje to, że dołączył do swojej grupy rodzinnej, co daje nadzieję, że wilk na trwale wróci do środowiska.

Autor: Jerzy Królikowski

Dumny redaktor naczelny od 2010 roku. Miłośnik Puszczy od jeszcze dłuższego czasu. Po Kampinosie głównie biega i jeździ na rowerze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *