Tańce, wycieczki, wilki, liski i pamiątki, czyli lipcowy przegląd wydarzeń

1. Wycieczka z pracownikiem parku

Już w najbliższy weekend odbędzie się kolejna wycieczka z pracownikiem Kampinoskiego Parku Narodowego. Tym razem jej tematem będzie „Sekretne życie drzew”. W trakcie spaceru dowiemy się m.in., na czym polega naturalna przebudowa drzewostanów, na co chorują drzewa i jak można je leczyć, jakie znaczenie dla drzew ma konkurencja, jak drzewa odbierają świat zewnętrzny oraz jak człowiek wpływał na las dawniej i dziś. Wycieczkowiczów poprowadzi Łukasz Tryburski z Zespołu Nauki i Monitoringu Przyrody. Start 15 lipca o godzinie 9:00 w zatoczce przy obszarze ochrony ścisłej „Nart” między Kampinosem a Górkami. Czas trwania to około 2,5 godziny. Udział jest jak zwykle bezpłatny.

2. Tańce w Granicy
Pozostajemy w okolicach Kampinosu, a konkretnie w Granicy. W dniach 31 sierpnia – 3 września zawita tam nietypowa impreza: Numinosum Festival dotychczas znany pod nazwą “Oskar Kolberg’s Folk Lore Festival”. Oprócz 4 dni warsztatów i wieczornych potańcówek do muzyki na żywo (oraz „afterów” w Czarcim Chutorze do białego rana) organizatorzy zapraszają na wspólne spacery po Puszczy Kampinoskiej, tematyczny koncert w Domu Fryderyka Chopina w pobliskiej Żelazowej Woli, śpiewy w zabytkowym drewnianym kościele, ogniska i muzykowanie mniej formalne, wieczory opowieści i inne atrakcje na świeżym powietrzu. Szczegóły na Facebooku.

3. Skąd przybył wilk do Puszczy?
Kontynuujemy arcyciekawy temat wilków w Puszczy Kampinoskiej. Jak można przeczytać w niedawnym wydaniu „Życia Warszawy”, naukowcy z Uniwersytetu Warszawskiego przeprowadzili badania genetyczne na kampinoskich wilkach i okazało się, że przybyły one do nas z Lasów Gostynińsko-Włocławskich i Puszczy Bydgoskiej.

4. Liski i śmieciowe jedzenie
Kampinoski Park Narodowy opublikował niedawno ku przestrodze film, na którym przyłapano liska próbującego zjeść plastikową torebkę z kanapką. Nie mam wątpliwości, że jak komuś chce się czytac tego bloga, to na pewno w Puszczy nie śmieci. Zachęcam jednak do dzielenia się tym filmem ze znajomymi – niech zobaczą na własne oczy, czym może skończyć się śmiecenie w lesie!

5. Wkrótce nowe eksponaty w palmirskim muzeum
Dzięki dofinansowaniu, które Muzeum w Palmirach otrzymało kolejny raz z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego (w ramach programu „Wspieranie samorządowych instytucji kultury – opiekunów miejsc pamięci 2017”), jesienią na ekspozycji pojawią się nowe pamiątki. Obiekty te podczas powojennych ekshumacji w Palmirach pozwoliły na identyfikację ofiar niemieckich egzekucji. Wyjątkowe losy tych przedmiotów, dramatyczne okoliczności ich pozyskania oraz środowisko, w jakim się znajdowały, mają bezpośredni wpływ na zły stan ich zachowania, grożący całkowitą destrukcją. Dzięki otrzymanemu dofinansowaniu możliwe będą kompleksowe prace konserwatorskie, które zahamują procesy destrukcyjne i pozwolą na prezentację pamiątek w Muzeum.

Autor: Jerzy Królikowski

Dumny redaktor naczelny od 2010 roku. Miłośnik Puszczy od jeszcze dłuższego czasu. Po Kampinosie głównie biega i jeździ na rowerze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *