Sochaczewska wąskotorówka kursująca na skraj Puszczy Kampinoskiej, choć jest niewątpliwie wyjątkową atrakcją turystyczną, miała jeden mankament – prowadzona była przez mało klimatyczną spalinową lokomotywę. Od tego weekendu się to zmienia, bo na szlak po latach przerwy wrócił parowóz!
Więcej informacji o zabytkowej lokomotywie można przeczytać na stronie Muzeum Kolei Wąskotorowej w Sochaczewie. Parowozy z serii Px29 (przed II wojną światową Wp29) były produkowane w latach 1929-1931 przez Warszawską Spółkę Akcyjną Budowy Parowozów jako typ Dh2-WILNO. Zbudowano wówczas 21 jednostek, które przy masie 28,5 t osiągały maksymalną prędkość 35 km/h. Do dziś w Polsce zachowały się zaledwie dwa egzemplarze takich lokomotyw – obydwa znajdują się w Sochaczewie.
Px29-1708, będący obiektem niesprawnym, od dawna stoi na muzealnym skansenie. Z kolei Px29-1704 jeszcze sześć lat temu prowadził muzealne pociągi Retro na trasie Sochaczew Wąskotorowy – Wilcze Tułowskie – Tułowice – Sochaczew Wąskotorowy. W 2011 r. ze względu na zły stan techniczny został wycofany z eksploatacji, a w związku wysokimi, przekraczającymi możliwości finansowe muzeum, kosztami remontu z krajobrazu ziemi sochaczewskiej na dłuższy czas zniknęły charakterystyczne buchające obłoki pary towarzyszące poruszającej się maszynie.
Perspektywy przywrócenia trakcji parowej na szlaku sochaczewskiej wąskotorówki pojawiły się dwa lata temu dzięki zaangażowaniu i staraniom pracowników Stacji Muzeum i Muzeum Kolei Wąskotorowej oraz radnego sejmiku wojewódzkiego Mirosława Adama Orlińskiego. Z uwagi na wyjątkowe znaczenie parowozu, który stanowi unikalny zabytek techniki w skali nie tylko Polski, ale i Europy, Sejmik Województwa Mazowieckiego na mocy uchwały nr 63/15 z dnia 6 lipca 2015 r. przyznał środki finansowe na przeprowadzenie jego naprawy głównej. Remont ruszył pod koniec 2015 roku, a zakończył się w maju 2017 r. Nim lokomotywa mogła wrócić do rozkładowego ruchu, niezbędne były jeszcze kilku tygodniowe testy.
W okresie wakacyjnym rozkładowe pociągi Retro z Sochaczewa na skraj Puszczy Kampinoskiej prowadzone przez zabytkowy parowóz będą kursować w każdą sobotę i niedzielę. W lipcowo-sierpniowe środy na czele muzealnego składu zobaczymy z kolei lokomotywę spalinową Lxd2.