Błoto, wilki, śmieci, biegi i autobusy, czyli marcowy przegląd wydarzeń

 1. Sporo utrudnień na szlakach
Wszelkie znaki na Ziemi i niebie wskazują, że w najbliższy weekend czeka nas przepiękna pogoda  nawet około 15 stopni i słońce! Nic tylko wymknąć się do Puszczy! Planując wypady, pamiętajcie tylko o tym, że wybrane szlaki pozostają zamknięte (nawet do 15 marca). Poza tym zgodnie z komunikatem KPN-u żółty szlak między Truskawiem a Zaborowem Leśnym jest podtopiony – przejście jest możliwe, ale utrudnione.
2. Wilki pozują
Dla tych, co nie śledzą naszego Facebooka – właścicielowi pewnej fotopułapki w środku Puszczy udało się uchwycić wilki!  [w podpisie zdjęcia jest błąd – zamiast 2014 powinno być oczywiście 2017]

3. Śmierdzi i śmierdzieć będzie
Kolejny odcinek epopei prawniczej wokół kompostowni w Radiowie, tym razem z niekorzyścią dla okolicznych mieszkańców. Naczelny Sąd Administracyjny uznał, że choć decyzją marszałka województwa mazowieckiego obiekt miał zostać zamknięty wraz z nowym rokiem, to na razie będzie mógł działać dalej. Po szczegóły odsyłam TU. Ciąg dalszy z pewnością nastąpi.
4. W Izabelinie wkrótce ruszy remont 3 Maja i nie tylko
Właśnie ogłoszono przetarg na długo wyczekiwany remont ul. 3 Maja w Izabelinie (na długości 1,6 km), a także ciągu ulic Izabelińskiej w Starych Babicach i Sienkiewicza w Izabelinie (ponad 3 km). Dzięki dotacji z funduszy unijnych wzdłuż głównej ulicy tej miejscowości powstanie także ścieżka rowerowa. Kiedy ruszą prace? Oferty można składać do 10 marca, więc zapewne kilka tygodni po tym terminie. A kiedy zakończy się remont? W umowie przewidziano 210 dni, czyli około 7 miesięcy. Nowiutkim asfaltem pojedziemy więc zapewne na przełomie tego i przyszłego roku. Ciekawskich odsyłam do dokumentacji przetargu.
5. Wystawa fotografii w Izabelinie
8 marca, w środę, o godzinie 18:00 w dyrekcji Kampinoskiego Parku Narodowego odbędzie się wernisaż wystawy „Ta Puszcza mnie nie wypuszcza”. Marzena Hmielewicz pokaże na niej swoje najlepsze fotografie Puszczy Kampinoskiej.
6. Elektryki w Izabelinie?
Wciąż pozostajemy w Izabelinie. Jak donosi „Puls Biznesu”, być może za jakiś czas po miejscowości tej będą kursować elektryczne autobusy. Taka jest przynajmniej wstępna deklaracja władz tej gminy. Miałoby się to wpisywać  w tzw. Strategię Odpowiedzialnego Rozwoju, zwaną także „Planem Morawieckiego”. Niestety, na razie konkretów dotyczących obecności elektryków w Izabelinie nie znamy.
7. Przegląd prasy: o Kampinoskich Bagnach
Niedawno pisałem o starcie zasadniczych prac dotyczących regulacji stosunków wodnych w Kampinoskim Parku Narodowym w ramach projektu „Kampinoskie Bagna”. Temat podchwyciła także „Gazeta Stołeczna”.
8. Zapowiedź Ultramaratonu Kampinoskiego i Biegu Łosia

Znamy już terminy dwóch kampinoskich biegów. Ultramaraton o długości 50 km oraz Bieg Łosia o długości 15 km odbędą się 13 maja. Zapisy na oba biegi ruszą już 7 marca.

Autor: Jerzy Królikowski

Dumny redaktor naczelny od 2010 roku. Miłośnik Puszczy od jeszcze dłuższego czasu. Po Kampinosie głównie biega i jeździ na rowerze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *