Rowery, łyżwy, autobusy, czyli przedświąteczny przegląd wydarzeń

1. Rowerowa rewolucja w drodze do Puszczy
Nie raz już  narzekałem, że osoby, które chcą dojechać do Puszczy Kampinoskiej z Warszawy na rowerze, mają niełatwe zadanie, szczególnie jeśli nie lubią jeździć po ulicy. Wiele wskazuje, że wkrótce powinno to się zmienić. Rozstrzygnięto bowiem pierwszy konkurs na dofinansowanie ze środków unijnych infrastruktury rowerowej w aglomeracji warszawskiej. Dzięki unijnym dotacjom ma powstać aż 340 km ścieżek rowerowych. Gdzie? No właśnie, niestety tego dokładnie nie wiadomo. Poinformowano jedynie, jakie gminy otrzymają pieniądze. Mimo braku konkretów wiadomość tę podaje dlatego, że są wśród nich również gminy kampinoskie – Leszno, Stare Babice, Łomianki i Czosnów.

Na szczególną uwagę zasługuje załączona mapa. Zaznaczono na niej wszystkie 1,1 tys. km ścieżek, jakie planowane są do wybudowania w tej unijnej perspektywie finansowej. Jak widać, jest tu sporo tras biegnących zarówno do Puszczy, jak i po niej. Nic tylko się cieszyć!

Ze swojej strony wyrażę tylko życzenie, by ścieżki te były budowane rozsądnie. Niestety nie brak w okolicy Puszczy infrastruktury rowerowej, którą zaprojektowano tak kiepsko, że mało kto z niej korzysta, a jeśli już, to bez specjalnej przyjemności.

Z pewnością będę trzymać rękę na pulsie i informować o wszelkich bardziej konkretnych planach rozwoju ścieżek rowerowych.

2. Nowy autobus do Puszczy
Ci, co wolą do Puszczy jechać komunikacją publiczną, od nowego roku będą mieli nową linię autobusową. No… może niekoniecznie nową, ale ze znacznie zmienioną trasą. Zarząd Transportu Miejskiego wydłuży bowiem trasę linii L6 biegnącej z Borzęcina przez Lipków do Starych Babic aż do pętli Stare Bemowo w Warszawie.

3. Lodowisko w Izabelinie
18 grudnia przy Zespole Szkół w Izabelinie ponownie uruchomiono lodowisko! Wstęp jest wolny, choć tylko z własnymi łyżwami. Wypożyczalni niestety nie ma. Szkoda też, że pogoda niezbyt sprzyja.

4. Zobacz, jak zmieniała się Puszcza
Pojawiły się ostatnio dwie nowe możliwości podziwiania, jak zmieniała się Puszcza Kampinoska przed ostatnie lata. Pierwsza to znana wielu z Was aplikacja Google Earth. Bez konieczności aktualizacji wystarczy, że oddalicie nieco widok i włączycie narzędzie Pokaż zdjęcia historyczne, zyskując w ten sposób możliwość przeglądania zdjęć satelitarnych całego świata od 1984 roku. Dodam, że mają one rozdzielczość kilkudziesięciu metrów – szczegółów na nich więc nie dojrzymy, bardzo dobrze widać na nich za to, jak w ostatnich dekadach stopniowo zwiększa się w Puszczy Kampinoskiej powierzchnia lasów.

Wschodnia Puszcza w 1985 roku. Zauważcie, że w Truskawiu nie ma jeszcze (i długo nie będzie) Mokrych Łąk

Jeśli ktoś woli większą szczegółowość, odsyłam do serwisu mapowego Urzędu m.st. Warszawy – opublikowano tam niedawno zdjęcia lotnicze z 1982 roku dla dawnego województwa warszawskiego. Żeby ją uruchomić, należy w prawym górnym rogu nacisnąć przycisk Zdjęcia i wybrać rok 1982.

Autor: Jerzy Królikowski

Dumny redaktor naczelny od 2010 roku. Miłośnik Puszczy od jeszcze dłuższego czasu. Po Kampinosie głównie biega i jeździ na rowerze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *