Ekspresówka, świnie i gwiazdy, czyli wrześniowy przegląd wydarzeń z Puszczy

Zaczął się wrzesień, więc w Puszczy Kampinoskiej zakwitły wrzosy. Warto wziąć aparat i poszukać ciekawych plenerów na wydmach. A co poza tym dzieje się „w Kampinosie”?

1. Co z tą S7?
Wielokrotnie donosiłem już tu o zmieniających się jak w kalejdoskopie planach dotyczących budowy drogi wylotowej S7 na Gdańsk, która w okolicach Łomianek miałaby przecinać Kampinoski Park Narodowy. Znów coś w tej kwestii drgnęło. Jak informuje Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska,  do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Warszawie wpłynęły dwa  wnioski o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla tego przedsięwzięcia:

Obecnie w Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Warszawie trwa analiza złożonej dokumentacji pod względem merytorycznym. Po zakończeniu tego etapu Regionalny Dyrektor wystąpi do Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego o opinię w sprawie ww. przedsięwzięć. Przed wydaniem decyzji zapewniony zostanie tzw. udział społeczeństwa. Oznacza to, że Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Warszawie wskaże 21-dniowy termin przewidziany na składanie uwag i wniosków przez wszystkich zainteresowanych. Dodatkowo strony przed zakończeniem postępowania będą mogły wypowiedzieć się co do zebranych dowodów i materiałów oraz zgłoszonych żądań.
Warto przypomnieć, że dla północnego wylotu z Warszawy drogi ekspresowej S7 w kierunku Gdańska na odcinku Czosnów-Trasa Armii Krajowej w Warszawie w 2009 r. wydana została decyzja środowiskowa. Została ona następnie w części zmieniona przez Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska. W wyniku skargi skierowanej przez organizacje pozarządowe do sądu obie ww. decyzje zostały uchylone i przekazane do ponownego rozpatrzenia. Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Warszawie w lutym 2012 r.  wezwał do uzupełnienia raportu. Na wniosek Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad sprawa została zawieszona do czasu uzupełnienia raportu. Ze względu na brak uzupełnienia po upływie 3 lat  wniosek o wydanie decyzji uznano za wycofany.

2. Uwaga na afrykański pomór świń
„Afrykański pomór świń dotarł już na Mazowsze” – alarmują media. Na razie nie ma jednak powodów do paniki. Po pierwsze, ogniska choroby pojawiły się tylko na wschodnim Mazowszu. Po drugie, jest ona niegroźna dla człowieka.

Sprawy nie warto jednak bagatelizować. Część ekspertów przewiduje, że choroba prędzej czy później przekroczy linię Wisły, a to może spowodować spore straty u hodowców trzody no i konsekwencje dla populacji kampinoskich dzików. Warto więc być czujnym i alarmować o napotkanych martwych dzikach odpowiednie służby (w Puszczy będzie  to oczywiście KPN).

3. Udany dzień otwarty KPN
10 września w VIII Dniu Otwartym Kampinoskiego Parku Narodowego wzięło udział 650 osób. Wymiernym efektem tego wydarzenia jest np. odnowiona wiata turystyczna na polanie rekreacyjnej w Izabelinie. Relację z Dnia Otwartego można przeczytać na stronie KPN-u.

4. Będą dyskutować o rozwoju turystyki w Puszczy Kampinoskiej i okolicach

5. Przegląd prasy: „Zwierzęta wchodzą pod koła”
Artykuł pod takim tytułem znajdziemy na portalu Sochaczewianin.pl. Mowa jest w nim o zagrożeniach stwarzanych przez dzikie zwierzęta m.in. w Puszczy Kampinoskiej.

6. Kampinoskie gwiazdy
Przy okazji tegorocznych Perseidów mówiłem, że Puszcza Kampinoska jest świetnym miejscem do podziwiania nocnego nieba. A oto potwierdzenie:

Autor: Jerzy Królikowski

Dumny redaktor naczelny od 2010 roku. Miłośnik Puszczy od jeszcze dłuższego czasu. Po Kampinosie głównie biega i jeździ na rowerze

1 komentarz do wiadomości “Ekspresówka, świnie i gwiazdy, czyli wrześniowy przegląd wydarzeń z Puszczy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *