Drogi, ścieżki i labirynty, czyli wrześniowy przegląd wydarzeń

1. Wkrótce utwardzą niektóre szlaki
Szczególnie ci, co jeżdżą po Puszczy na rowerze, dobrze wiedzą, że na kampinoskich szlakach grząskiego piachu nie brakuje. Już niedługo będzie go nieco mniej, bo dyrekcja Kampinoskiego Parku Narodowego właśnie ogłosiła przetarg, którego przedmiotem jest utwardzenie naturalnym kruszywem niektórych ścieżek. Czeka to łącznie 5 km szlaków w różnych częściach Puszczy. Odcinki przeznaczone do utwardzenia pokazują mapy poniżej. Prace powinny zostać wykonane do końca listopada.

2. Równy asfalt w gminie Czosnów
Pozostajemy w temacie drogownictwa, choć tym razem wiadomość ważna raczej dla miłośników kolarstwa szosowego. Zakończył się remont dwóch odcinków dróg w gminie Czosnów: Czosnów – Kazuń Bielany oraz Augustówek – droga powiatowa 2404W. Łącznie nową nawierzchnię zyskało 5 km dróg. Co ważne (i co widać na zdjęciu), na niektórych odcinkach wyremontowane trasy zyskały również ścieżkę rowerową.

3. Rowerem aż do Płocka
A skoro o rowerach mowa: coś może nie związanego bezpośrednio z Puszczą, ale z sąsiednim regionem: Już wkrótce w powiecie płockim przybędzie aż 100 km nowych szlaków rowerowych. Połączą one Płock z Wyszogrodem po obu stronach Wisły, a tym samym wypełnią białą plamę na turystycznej mapie rowerowej Mazowsza. Trasa przebiegać będzie Wisły przez malownicze tereny rolnicze i leśne. Rowerzyści natkną się na ślady po osadnictwie olenderskim, często już zapomniane dworki szlacheckie z terenami parkowymi czy pomniki przyrody. Na szlakach pojawią się tablice informacyjne dotyczące zabytków i miejsc, które warto odwiedzić. W ramach projektu wydane zostaną także opracowania zawierające mapki turystyczne.

Więcej informacji można znaleźć na stronie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego.

4. Okazja, by zobaczyć Twierdzę Modlin
Jeśli ktoś z was nie zwiedzał jeszcze wyjątkowego obiektu, jakim jest Twierdza Modlin, teraz ma świetną okazję. Szczegóły na posterze poniżej.

5. Zgubić się w kukurydzy
W miejscowości Prusy obok Kampinosu udostępniono nietypową atrakcję turystyczną: labirynt w polu kukurydzy 🙂

Autor: Jerzy Królikowski

Dumny redaktor naczelny od 2010 roku. Miłośnik Puszczy od jeszcze dłuższego czasu. Po Kampinosie głównie biega i jeździ na rowerze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *