Policja, bobry, narty i wypadki, czyli przegląd wydarzeń w Puszczy Kampinoskiej

1. Policja wraca do Kampinosu
Oby ta informacja nikomu nie musiała się przydać, ale… decyzją Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji 1 lipca wznowiona zostanie działalność komisariatu policji w Kampinosie. Placówkę zlikwidowano trzy lata temu, a jej ponowne otwarcie to efekt większej akcji rządu, w ramach której podobny los czeka 150 komisariatów w całym kraju.

2. Czy można liczyć na pomoc w środku Puszczy?

fot. OSP Zawady

Pozostajemy w temacie bezpieczeństwa. OSP Zawady relacjonuje:
Rowerzysta, któremu dziś pomogliśmy, miał ogromnego pecha! Jadąc szlakiem rowerowym niedaleko Zamczyska, z dużą prędkością zahaczył nogą o wystający w linii drogi konar drzewa. Z przerażeniem odkrył, że w wyniku wydarzenia doszło wręcz do wyrwania części tkanki nogi, uwidaczniając kość piszczelową, oraz krwotoku. Sytuacja była bardzo poważna, gdyż w wyniku wykrwawienia może w szybkim czasie dojść do wstrząsu krwotocznego, a w konsekwencji nawet do śmierci. Poszkodowany zdawał sobie z tego sprawę. Dramatyzmu sytuacji dodawał fakt, że dotarcie zespołu ratownictwa bezpośrednio do miejsca zdarzenia było niemożliwe. Karetka najbliżej mogła dojechać na odległość ok. 4 km od miejsca wypadku, gdyż dalsza droga to był niedostępny dla zwykłych pojazdów szlak rowerowy (nie mylić ze ścieżką rowerową). Aby dojechać do poszkodowanego, wykorzystaliśmy stworzony do tego celu nasz terenowy samochód ratowniczo-ewakuacyjny Landrover. Potwierdziło się, że w takich właśnie sytuacjach jest to jedyne rozwiązanie, aby jak najszybciej dotrzeć do rannego w celu udzielenia mu pomocy medycznej. W tym przypadku należało przede wszystkim natychmiast założyć opatrunek uciskowy na ranę oraz unieruchomić i unieść kończynę do góry. W ramach tzw. kwalifikowanej pierwszej pomocy strażacy wykonują tego typu czynności. Następnie mogliśmy ewakuować rannego do karetki, tam gdzie mogła dotrzeć najbliżej wypadku (tutaj aż 4 km!). Jak się później okazało stan pacjenta był na tyle poważny, że trafił w szpitalu prosto na blok operacyjny! Życzymy oczywiście panu Denisowi szybkiego powrotu do zdrowia.

3. Wraca prom Łomianki – Nowodwory
Już od najbliższej soboty, 18 czerwca, rozpoczyna kursowanie prom łączący Nowodwory i Łomianki. Podczas każdego kursu zabierze 12 pasażerów i tyle samo rowerów. Prom „Turkawka” dołącza do kursujących od 30 kwietnia promów „Pliszka”, „Słonka” i „Wilga”. Przeprawa ta to doskonały sposób na urozmaicenie niedzielnego spaceru czy pomysł na wycieczkę rowerową. W weekendy „Turkawka” odbije od brzegu co 20 minut, a w dni powszednie co godzinę. Do końca czerwca prom pływać będzie tylko w soboty i niedziele, od 1 lipca do 31 sierpnia również w dni powszednie, a we wrześniu w pierwszą i drugą sobotę i niedzielę.

4. Będą narty zamiast smrodu?
Już od paru lat mówi się o planach stworzenia w miejscu wysypiska śmieci w Radiowie stoku

fot. MPO

narciarskiego. Portal TVN Warszawa postanowił sprawdzić, czy plany te są dalej aktualne. Okazuje się, że tak. Co więcej, ma tu powstać również infrastruktura dla rowerzystów czy miłośników nart biegowych. Kiedy? Tego nie wiadomo, ale na pewno nie w tym roku.

5. Co potrafi bóbr?
Jeśli ktoś jest ciekawy, co potrafi bóbr w Puszczy Kampinoskiej, odsyłam do wpisu Kampinoskiego Szwendaka

6. Dzika Fasola po przeprowadzce
Działająca dotychczas Dzika Fasola – wypożyczalnia rowerów i nart biegowych, teraz działa w Laskach, niedaleko ronda przy kościele. Po szczegóły oferty odsyłam TU


Autor: Jerzy Królikowski

Dumny redaktor naczelny od 2010 roku. Miłośnik Puszczy od jeszcze dłuższego czasu. Po Kampinosie głównie biega i jeździ na rowerze

2 komentarze do wiadomości “Policja, bobry, narty i wypadki, czyli przegląd wydarzeń w Puszczy Kampinoskiej

  1. Niech jeszcze szybciej rowerzyści jeżdżą po puszczańskich szlakach, to więcej będzie podobnych wypadków. Sam niedawno idąc szlakiem pieszym zostałem prawie rozjechany przez rowerzystę, który tłumaczył się, że zobaczył mnie w ostatniej chwili. Jeżeli ktoś chce bić rekordy prędkości, niech to robi na wyznaczonych specjalnie trasach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *