Zdobądź kampinoską odznakę

Czy wiedzieliście, że miłośnicy Puszczy Kampinoskiej mogą zdobyć specjalną odznakę krajoznawczą? Ja nie wiedziałem, ale uświadomił mnie pewien czytelnik.

Jak ją zdobyć? Nic trudnego. Odznaka jest jednostopniowa i może ją zdobywać każdy po ukończeniu 7. roku życia. Warunkiem jej otrzymania jest odbycie 8 wycieczek po terenie Puszczy (4 w części zachodniej i 4 w części wschodniej) we wszystkich porach roku oraz odwiedzenie 4 miejsc z 18 wskazanych w regulaminie. Każda taka wycieczka powinna liczyć minimum 10 km. Trasy możemy pokonywać nie tylko pieszo, ale i na rowerze oraz na nartach.

Dowodem odbycia wycieczek jest prowadzony przez nas dziennik – jak czytamy w regulaminie, może on mieć różnorodną formę, np. być wzbogacany o pieczątki i zdjęcia z mijanych miejsc. Z gotowym dzienniczkiem udajemy się do Regionalnej Pracowni Krajoznawczej PTTK w Warszawie, gdzie przed otrzymaniem odznaki powinniśmy uiścić 8 zł (przyznacie, cena nie jest wygórowana).

Odznaka Miłośnik Puszczy Kampinoskiej jest najstarszą mazowiecką odznaką krajoznawczą. Została ustanowiona w 1968 r. w celu popularyzacji jednego z najbardziej interesujących pod względem przyrodniczym i krajoznawczym regionu Mazowsza – Puszczy Kampinoskiej oraz przyczyniania się do pogłębiania wiadomości o tym rejonie.

Autor: Jerzy Królikowski

Dumny redaktor naczelny od 2010 roku. Miłośnik Puszczy od jeszcze dłuższego czasu. Po Kampinosie głównie biega i jeździ na rowerze

1 komentarz do wiadomości “Zdobądź kampinoską odznakę

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *