Jak zmieniła się Puszcza przez 4 dekady?

Czy cztery dekady w życiu lasu to dużo czy mało? Wydaje się, że niezbyt dużo, ale jeśli zerknąć na Puszczę Kampinoską, można dojść do innych wniosków.

Powodem do napisania tego wpisu jest opublikowanie w serwisie mapowym Urzędu m.st. Warszawy nowej warstwy, która zawiera zdjęcia lotnicze wykonane w latach 1976-77 o szczegółowości odpowiadającej skali 1:5000 (a więc szczegółowość jest spora). Co ważne, zdjęcia pokrywają nie tylko samą Warszawę, ale i całe ówczesne województwo warszawskie… w którym zawierała się również Puszcza Kampinoska. Porównując więc te zdjęcia z nowszymi, możemy się przekonać, jak wiele zmieniło się w tym miejscu przez te 40 lat.

Oczywiście, jak większość z was się domyśla, zmiany są najlepiej widoczne na terenach, które ongiś były zasiedlone, a wskutek wykupu gruntów przez KPN i wyburzenia budynków zostały przywrócone naturze. Dowodzi to, że program wykupów – choć żmudny, długotrwały i kosztowny – to przynosi zauważalne efekty.

Poniżej prezentuję kilka przykładów, które zwróciły moją uwagę. Zachęcam was do własnych analiz i dzielenia się swoimi spostrzeżeniami w komentarzach.

Kwestia techniczna: na razie porównywanie zdjęć archiwalnych z nowymi jest niestety dość skomplikowane – trzeba po prostu korzystać z dwóch różnych źródeł. Stare zdjęcia zobaczymy – jak wspomniałem – w serwisie mapowym Warszawy, w module „Warszawa historyczna”. Gdy do niego wejdziemy, należy najechać myszką na przycisk „zdjęcia” (prawy górny róg), a następnie wybrać z rozwiniętej listy „1976-1977”. Aktualne zdjęcia lotnicze Puszczy możemy z kolei przeglądać w Google Earth, na Google Maps lub na Geoportal.gov.pl. Miłej zabawy!

Osada Bieliny (około 2 km na północ od Granicy)


Kępiaste, Szymanówek i Grabina – po prawej stronie widać drogę wojewódzką z Leszna do Kazunia. Szczególnie dużo zmieniło się w zachodniej części zdjęcia


Miszory, Wilcze Tułowskie (tu kończy trasę kampinoska wąskotorówka) i Obrzynów 


Miejscowości Zamość, Górki i Cisowe

Autor: Jerzy Królikowski

Dumny redaktor naczelny od 2010 roku. Miłośnik Puszczy od jeszcze dłuższego czasu. Po Kampinosie głównie biega i jeździ na rowerze

1 komentarz do wiadomości “Jak zmieniła się Puszcza przez 4 dekady?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *