Smród, central park i Chopin, czyli przegląd wydarzeń z okolic Puszczy

1. W Radiowie wcale nie śmierdzi?

Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania opublikowało wyniki badań dotyczące uciążliwości kompostowni położonej w Radiowie, kilka kilometrów od Puszczy Kampinoskiej. Z ekspertyzy wykonanej przez naukowców z Politechniki Warszawskiej wynika, że zakład ten nie stanowi zagrożenia dla życia i zdrowia okolicznych ludzi. Ustalono ponadto, że wprawdzie smród z kompostowni wędruje na odległość nawet do 4 km, to jednak jego uciążliwość poza zakładem wynosi średnio 1 w 6-stopniowej skali. MPO podkreśla ponadto, że spółka wydała już 2 mln zł na zabiegi mające ograniczyć uciążliwość zakładu i inwestycja przynosi ponoć efekty, bo mieszkańcy rzadziej dzwonią ze skargami.

Tego entuzjazmu nie podzielają za to okoliczni mieszkańcy. Jak można przeczytać na stronie „Czystego Radiowa”, sporą część raportu utajniono, a fragmenty tego, co ujawniono, mogą budzić niepokój.

Problem powinien zniknąć dopiero na przełomie 2018 i 2019 roku – wtedy też kompostownia ma zostać przeniesiona na drugą stronę Wisły.

2. Central Park w Izabelinie 
Władze gminy Izabelin przekazały do konsultacji społecznych projekt budowy parku w centrum wsi. Miałby się on znajdować przy ul. 3 maja pomiędzy Urzędem Gminy a szkołą. Z wizualizacjami izabelińskiego central parku można się zapoznać na stronie urzędu.

3. Chopinowski finał
Kończy się kolejna edycja festiwalu muzycznego „W krainie Chopina”. Przedostatni koncert odbędzie się w sobotę, 4 października, w Pilaszkowie. Wystąpi duet fortepianowy „Doppio Espresso” Michał Drewnowski oraz Daniel Eibin.

Finał festiwalu odbędzie się z kolei następnego dnia, czyli w niedzielę. Koncert galowy odbędzie się w siedzibie Kampinoskiego Parku Narodowego w Izabelinie. Wykonawcy:  Zuzanna Elster – harfa, Tomasz Radziwonowicz – dyrygent, Orkiestra Sinfonia Viva  W programie utwory:  F. Chopina, W.A.Mozarta, C.Debussego, W.Kazaneckiego, N.Rota, H.Warsa, F.Gordona, H.Kuźniaka, T.Radziwonowicza.

Szczegóły

Autor: Jerzy Królikowski

Dumny redaktor naczelny od 2010 roku. Miłośnik Puszczy od jeszcze dłuższego czasu. Po Kampinosie głównie biega i jeździ na rowerze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *