Smród, kłusownicy, bieg i wycieczka, czyli przegląd wydarzeń z Puszczy

Na smród musi być standard

Góra urodziła mysz – chciałoby się powiedzieć. Minął termin, w którym Wojewódzka Inspekcja Ochrony Środowiska miała się odnieść do podejrzeń prokuratury dotyczących szkodliwego wpływu kompostowni w Radiowie na okolicznych mieszkańców. WIOŚ myślał nad sprawą bardzo intensywnie od grudnia zeszłego roku, no i wymyślił… że w sprawie potrzebna jest jeszcze opinie biegłego, na którą poczekamy najpewniej do sierpnia br.

W uzasadnieniu tejże decyzji napisano:
„Wobec braku w przepisach prawa ochrony środowiska zarówno standardów jakości zapachowej w powietrzu jak i metod ich oceny, a także wymagań dotyczących zagrożeń aerosanitarnych (bakteriologicznych i mikologicznych), po przeanalizowaniu dotychczas zebranego w sprawie materiału dowodowego za konieczne uznano powołanie biegłego z dziedziny zdrowia publicznego.”

Swoją drogą ciekawie, że WIOŚ dopiero teraz dokonał tego odkrycia. Dla mieszkańców Radiowa wniosek jest prosty. Szybko nie doczekają się rozwiązania problemu…

Uwaga na kłusowników!
Na facebookowym profilu „Mieszkańcy gminy Izabelin” ukazały się drastyczne zdjęcia prezentujące efekt działania kłusowników na terenie Kampinoskiego Parku Narodowego, a konkretnie w okolicach Stanisławowa. Smutne to, że nawet w parku narodowym nie daje się zwierzętom świętego spokoju.

Nie piszę jednak o tej sprawie, żeby się smucić, ale żeby uczulić was na ten problem. Jeżeli tylko zobaczycie wnyki lub inne pułapki w lesie bądź też podejrzanych ludzi, nie wahajcie się i dzwońcie lub piszcie do KPN-u. A najlepiej później jeszcze sprawdzić, co Park z waszą interwencją zrobił.

Wycieczka na pierwszy dzień wiosny
Przejdźmy do tematów znacznie przyjemniejszych. Z okazji pierwszego dnia wiosny odbędzie się
kolejna wycieczka z pracownikiem Kampinoskiego Parku Narodowego. Tym razem pod hasłem, a jakże „Wiosna, czy to ty?”.

Termin: 21 marca (sobota)
Czas trwania: 3-4,5 godz.
Długość trasy: ok. 8 km
Miejsce zbiórki: parking na terenie Ośrodka Dydaktyczno-Muzealnego w Granicy, godz. 10.00

Zakres tematyczny:
– Historia wsi Granica i Nart oraz geneza ich nazwy
– Łąki Kampinoskiego Parku Narodowego
– Rośliny i zwierzęta synantropijne w zagrodzie wiejskiej
– Ochrona przyrody i historia Kampinoskiego Parku Narodowego
– Kiedy zaczyna się wiosna astronomiczna, termiczna, a kiedy fenologiczna?
– Przedwiośnie to, czy wiosna?
– Wiosenne zwyczaje i tradycje ludowe
– Co słychać wiosną u zwierząt? Które odbywają gody, a które cieszą się już potomstwem?
– Czy martwe drzewo jest potrzebne w przyrodzie?
– Poszukiwanie śladów działalności bobra
– Nasłuchiwanie śpiewu ptaków, pierwszych zwiastunów wiosny (m.in. żurawi, czajek, skowronków)

Podczas spaceru przewidziane są gry i zabawy oraz drobne upominki. Po zakończeniu wycieczki organizatorzy zachęcają do odwiedzenia Muzeum Puszczy Kampinoskiej. Dla niestrudzonych wędrówką Park proponuje dodatkowo spacer ścieżką dydaktyczną „Skrajem Puszczy” i odpoczynek na polanie rekreacyjnej. W razie niesprzyjającej aury (opady atmosferyczne) możliwość skrócenia wycieczki tylko do terenu Ośrodka Dydaktyczno-Muzealnego z programem na nie mniej atrakcyjnym.

A dla ambitnych: półmaraton
Tegoroczna edycja podwarszawskiego półmaratonu im. Kusocińskiego, odbędzie się 23 sierpnia. Zapisy prowadzone są za pośrednictwem strony internetowej www.polmaraton.pwz.pl oraz www.maratonypolskie.pl. Limit uczestników został wyznaczony na 1000 osób. Trasa posiada atest PZLA.

Autor: Jerzy Królikowski

Dumny redaktor naczelny od 2010 roku. Miłośnik Puszczy od jeszcze dłuższego czasu. Po Kampinosie głównie biega i jeździ na rowerze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *