W niepamiętnych czasach zrobiłem bardzo prosty schemat szlaków turystycznych w Puszczy Kampinoskiej i opublikowałem go na Wikipedii w haśle Kampinoski Park Narodowy:
Coś mnie ostatnio tchnęło, żeby zamienić ten prosty i niezbyt już estetyczny twór na coś ładniejszego, bardziej funkcjonalnego i mniej schematycznego. Tego typu opracowania mogą mieć sens w przypadku ilustrowania sieci metra czy tramwajów, ale raczej nie szlaków, po których poruszamy się pieszo czy rowerem i gdzie rzeczywista odległość ma znaczenie. I tak zacząłem pracować nad nową mapą.
Założenie było proste: aby mieściła się na kartce A4 i w wyraźny sposób pokazywała szlaki oraz odległości na poszczególnych odcinkach. To wymagało istotnego ograniczenie treści. Korciło mnie, żeby nanieść tu np. sklepy, obiekty infrastruktury turystycznej, parkingi czy trasy autobusów. Do tego potrzebny byłby jednak znacznie większy arkusz. Zresztą – jak widać na poniższej mapie – nawet sama prezentacja szlaków gdzieniegdzie przysparza wielu problemów, przez co zdecydowałem zrobić się dwa powiększenia mapy: dla okolic Palmir oraz Lasek.
Jeszcze kilka słów o danych źródłowych. Większość warstw pochodzi z zasobów projektu OpenStreetMap. Dane o szlakach pobrałem z innego otwartego projektu Uzupełniająca Mapa Polski, aktualizując je nieco przy okazji. Z kolei odległości na szlakach wyliczyłem automatycznie w programie QGIS.
Nim umieszczę mapę na Wikipedii, bardzo chciałbym prosić Was o uwagi. Z pewnością dostrzeżecie jakieś błędy. Być może uznacie, że w niektórych miejscach mapę trzeba uczytelnić. Uwagi zamieszczajcie w komentarzach poniżej lub wysyłajcie na adres p.kampinoska@gmail.com
Tutaj możecie pobrać mapę w formacie PDF, gotową do wydruku na A4
Przydała by się też wersja bitmapowa (png?) żeby można było ją wrzucić do telefonu.
Może na odwrocie (druga strona) dałbyś radę wrzucić spis szlaków z rankingiem od najdłuższego do najkrótszego? 🙂
Super! Właśnie szukałam takiej prostej mapki. Wielkie dzięki! Gdybym znalazła jakiś błąd, na pewno dam znać.
Witam,
świetna robota!. Jak dla mnie bardzo czytelna, prosta i łatwa w obsłudze mapa.
Jedna uwaga merytoryczna. W zeszłym roku zmieniono przebieg czerwonego szlaku w okolicach Roztoki po zachodniej stronie drogi 579. Poprzednio od mostu do Dużej góry szlak przebiegał wzdłuż drogi. Teraz za mostem skręca zgodnie ze szlakiem zielonym. Po jakimś czasie skręca w prawo, kluczy po lesie. W okolicach Dużej Góry dochodzi do drogi 579 i wraca na stary przebieg szlaku.
Zmiana ta spowodował wydłużnie szlaku o jakieś 650 m.
Możesz zobaczyć tę zmianę na szladzie mojego biegu. Zmieniony odcinek od 11.78 do 12.92 km:
http://www.sports-tracker.com/workout/krzys_gr/550d4a53e4b0d8b66f475da4
Pozdrawiam
Krzysiek
Jestem wielce zaskoczony tą zmianą czerwonego szlaku! Ale dzięki za cynk!
Ale poprzedni prosty schemat ma wielką zaletę – jest bardzo przejrzysty i czytelny. Nie wyrzucaj go do kosza. Szczególnie łatwo go przeglądać na telefonie w słońcu.
Sławomir
dzięki! czegoś takiego szukałem
Szukam GPX całego czerwonego szlaku ale nigdzie nie mogę go znaleźć. Ktoś może posiada?
Super mapa, dzęki!!
Uprzejmie dziękuję za trud i opublikowanie tej super mapy!
Wszystkiego dobrego
Przyłączam się do podziękowań za udostepnienie rezultatów Twojej pracy.
Witam.
Plan super, natomiast znalazłem jeden błąd – w miejscu gdzie na Twojej mapie jest punkt "Kamień Plapisa" w rzeczywistości jest punkt "Szczukówek/Kamień Zboińskiego", natomiast kamień Plapisa znajduje się na "Uroczysku Na Miny" – niby szczegół, jednak można się pomylić w terenie 😉
Ustrzec się błędów nie sposób. Do powyższego schematu uwagi, tak pobieżnie, mam trzy:
1. Brakuje na nim ścieżek dydaktycznych, które pełnią również – zwłaszcza wobec obowiązku poruszania się tylko po znakowanych szlakach – ważną funkcje w planowaniu wycieczek bez powtarzania danego odcinka.
2. Może to tylko mój problem, ale przyzwyczajony jestem, że to linia przerywana jest szlakiem pieszym, a ewentualnie ciągła (lub kropkowana) – rowerowym. To takie przyzwyczajenie z serii: chodnik jest biały, a ścieżka rowerowa czerwonawa, choć są w Polsce miejsca, gdzie ułożono odwrotnie. A wtedy łatwiej o błąd. Na mapie starszej są tylko szlaki piesze, więc o pomyłkę trudniej.
3. Droga Sieraków – Pociecha od granicy lasu nigdy nie była dopuszczona do ruchu. Po obu stronach stoją zakazy ruchu. Oczywiście ludzie jeżdżą tam nagminnie, bo szlabany są otwarte.
Dziękuję za uwagi.
Ad. 1 – Sporo osób prosi o naniesienie ścieżek dydaktycznych, ale niestety, nie da się tego zrobić bez znacznej utraty czytelności mapy, więc na razie się z tym wstrzymuję.
Ad. 2 – Rozumiem przyzwyczajenie, ale wydaje mi się, że skoro szlaki są główną treścią mapy, to robienie wszystkich tych obiektów w kreski lub kropki spowoduje spory kociokwik.
Ad. 3 – Faktycznie ta droga nie jest dopuszczona do ruchu. Postaram się to poprawić.
Dzieki wielkie