Łosie, żurawie i mapy, czyli przegląd wydarzeń z Puszczy

Żurawie już w Puszczy

fot. Wikipedia/Wojsyl

W ostatnich dniach coraz częściej usłyszeć można klangor żurawi, niosący się nad łąkami i lasami  – informuje Kampinoski Park Narodowy. Te dostojne zwierzęta, których przylot nieodłącznie kojarzy się nam z rychłym nastaniem wiosny, to zaraz po skowronku pierwsze ptaki, które powracają na swoje lęgowiska. Żurawie na okres zimowy nie odlatują daleko, to tak zwani krótkodystansowcy lub dystansowcy pogodowi, czyli ptaki, które mogą, ale nie muszą odlatywać na zimę. Tak naprawdę przemieszczają się w rejon Morza Śródziemnego, a tylko część populacji leci dalej, do Sudanu i Etiopii. Te osobniki, które przemieszczają się bliżej, w łagodne zimy mogą w ogóle nie opuszczać Europy, a pojedyncze ptaki potrafią zimować także w Polsce. Tak też działo się tegorocznej i ubiegłej zimy, które były bardzo łagodne.
Więcej o żurawiach na stronie KPN

Policzyli łosie
Już po raz czwarty pracownicy Kampinoskiego Parku Narodowego przeprowadzili akcję liczenia łosi. Operacja objęła około 10% powierzchni parku i wykorzystano w jej trakcie metodę tzw. pędzeń próbnych. Jak wyjaśnia KPN, z jednej strony uczestniczą w niej naganiacze (którzy, jak sama nazwa wskazuje, naganiają łosie), a z drugiej – obserwatorzy, na których naganiane są zwierzaki. W zeszłym roku doliczono się w ten sposób aż 500 łosi. Ile wyszło w tym roku? Wkrótce będzie wiadomo i na pewno napiszę o tym na blogu.

Kampinoskie wydmy na Google Maps

W serwisie mapowym Google’a można dostrzec ciekawą rzecz. Po włączeniu warstwy Teren ukazuje się szczegółowy numeryczny model terenu, na którym widać jak na dłoni m.in. kampinoskie wydmy czy sztucznie ukształtowany teren w okolicach Atomowej Kwatery Dowodzenia w Łomiankach. Niestety, model ten pokrywa tylko wschodnie krańce Puszczy, w tym świetnie wykształcone Łużowe Góry (jedne z wyższych wydm w Puszczy, z których widać m.in. centrum Warszawy). Czekamy na więcej!

Autor: Jerzy Królikowski

Dumny redaktor naczelny od 2010 roku. Miłośnik Puszczy od jeszcze dłuższego czasu. Po Kampinosie głównie biega i jeździ na rowerze

3 komentarze do wiadomości “Łosie, żurawie i mapy, czyli przegląd wydarzeń z Puszczy

  1. Na Geoportalu można podłączyć warstwę cieniowania ISOK – czyli lotnicze skany laserowe. Widać jak na dłoni wszyściutkie wydmy (i nie tylko wydmy) na terenie całej Puszczy. To o wiele ciekawsze niż model terenu na Google Maps.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *