Awangardowa architektura zawita do Puszczy Kampinoskiej?

Z pewnością wielu z Was odczuwa spory dyskomfort, gdy w trakcie kampinoskich wycieczek napotykacie na architektoniczne ohydztwa w środku lasu. Jedna z pracowni architektonicznych zaprezentowała rozwiązanie, które choćby częściowo powinno zaradzić temu problemowi: dom z lustrami. Mają one być rozmieszczone na fasadzie tak, aby odbijały widok lasu i sprawiały wrażenie, że górna część konstrukcji (już pozbawiona luster) unosi się w powietrzu.

Dom zaprojektowała pracownia Reform i ma on zostać wybudowany gdzieś w Izabelinie. Będzie bazować na tradycyjnej konstrukcji ze wzmocnionego betonu, a jego powierzchnia wyniesie 400 m kw. – złożą się na nią trzy sypialnie, trzy łazienki, biuro, garaż na dwa samochody, salon i jadalnia z dużymi oknami oraz nowoczesna kuchnia. Projekt przewiduje ponadto duży kryty taras. Całość ma kosztować koło miliona dolarów i zostać zrealizowana w ciągu roku.

W całym projekcie są dwa wyzwania. Pierwszy to takie zaprojektowanie i wybudowanie konstrukcji, by zachować możliwie najwięcej drzew rosnących na działce. Drugie to ptaki – istnieje obawa, że będą się one zderzały z lustrami. Na razie architekci nie wymyślili jednak sposobu, jak uniknąć tego typu sytuacji.

PS. Swoją drogą, polecam obejrzenie innych projektów tej pracowni – niektóre z nich zrealizowano już w Izabelinie!

Autor: Jerzy Królikowski

Dumny redaktor naczelny od 2010 roku. Miłośnik Puszczy od jeszcze dłuższego czasu. Po Kampinosie głównie biega i jeździ na rowerze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *