Kartograficzno-sportowo-przyrodniczy przegląd wydarzeń z Puszczy

1. O turystycznych mapach

Zgodnie z zapowiedziami umieściłem już swoją mapę szlaków turystycznych Puszczy Kampinoskiej na Wikipedii. Proszę ściągać i korzystać do woli. Przy okazji dziękuję za zgłoszone uwagi, z których jedną tu przytoczę, bo mnie zaintrygowała.

Jak donosi jeden z czytelników, okazuje się oto, że w ostatnim czasie nieco zmieniono przebieg czerwonego szlaku z Roztoki w kierunku Górek. Wcześniej biegł on przez kilkaset metrów dość paskudnie – wzdłuż ruchliwej drogi wojewódzkiej z Kazunia do Leszna. Teraz z Roztoki skierowano go na początek wzdłuż szlaku zielonego. Po chwili skręca w lewo po to, by dojść w miejsce, gdzie stary szlak odbijał od drogi wojewódzkiej. Tak chyba jest przyjemniej…

A propos map turystycznych Puszczy. Jak zapewne wielu z Was wie, na stronie Kampinoskiego Parku Narodowego dostępny jest skan mapy wydawnictwa Compass. Dotychczas był on jednak dostępny w formie pojedynczego pliku i to w stosunkowo kiepskiej rozdzielczości. Teraz forma udostępnienia mapy jest znacznie wygodniejsza. Zresztą sprawdźcie sami.

2. Ochrony czynnej ciąg dalszy
Jak wiadomo, ochrona przyrody w parkach narodowych dzieli się na bierną i czynną. W ramach tej pierwszej zostawiamy przyrodę samej sobie, w ramach drugiej lokalnie jej pomagamy. Nie inaczej jest w Puszczy Kampinoskiej, czego dowodem jest niedawne zamówienie KPN-u na zalesianie, dolesianie, koszenie i odkrzaczanie. Łącznie przewidziano 36 różnych działań, które obejmą 35,11 ha Puszczy, w tym:
• zalesianie – 1,20 ha;
• dolesianie – 2,28 ha, wspierające naturalną sukcesję na pow. 26,34 ha (łącznie użytych zostanie 14,5 tys. sadzonek);
• koszenie – 5,73 ha, w tym koszenie ręczne 1,55 ha;
• odkrzaczanie – 1,84 ha.

Po szczegóły odsyłam do dokumentacji przetargu

3. Zapowiedź II „Biegu z historią w tle
Kolejna okazja do pobiegania po Puszczy! 16 maja z Julinka startuje II „Bieg z historią w tle”. Do pokonania jest 10 km. Zapisy już trwają, a liczba miejsc jest mocno ograniczona.

Ale – jak sama nazwa imprezy wskazuje – bieg to tylko jedna z atrakcji, jakie będą czekać na gości przybyłych do Julinka. Zaplanowano bowiem m.in.: inscenizację historyczną ukazującą scenę ataku żołnierzy „Grupy Kampinos” na niemiecki zwiad motocyklowy, widowisko z narracją, z użyciem pojazdów historycznych, koni, pirotechniki, i broni palnej. Będzie można ponadto zobaczyć dioramę obrazującą obozowisko partyzanckie i niemiecki sztab polowy. Odgłos wystrzałów i zapach prochu lepiej przemawiają do wyobraźni niż niejedna prelekcja. W Julinku będą również weterani walk w Puszczy Kampinoskiej.

Szczegóły

4. O powstaniu w Puszczy
Pozostajemy w temacie historycznym. Staraniem Kampinoskiego Parku Narodowego ukazała się książka Jarosława Włodarczyka pt. „Szkice z powstania styczniowego w Puszczy Kampinoskiej”. Opisano w niej m.in. bitwę pod Budą Zaborowską – jedno z ważniejszych starć tego powstania, które miało miejsce w okolicach Zaborowa Leśnego.  – Mam nadzieję, że książka przyda się kolejnym pokoleniom. Przybliży w sposób zrozumiały historię. To, czy się obroniła i czy była potrzebna, okaże się za dwadzieścia, trzydzieści lat – mówi o niej autor.

Autor: Jerzy Królikowski

Dumny redaktor naczelny od 2010 roku. Miłośnik Puszczy od jeszcze dłuższego czasu. Po Kampinosie głównie biega i jeździ na rowerze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *