KPN pozbędzie się żubrów?

fot. Wikipedia/Alexandr frolov

Kampinoski Park Narodowy ma problemy z finansowym utrzymaniem swojego ośrodka hodowli żubrów w Smardzewicach obok Tomaszowa Mazowieckiego – donosi „Dziennik Łódzki”.

Przez problemy finansowe placówka nie będzie czynna w okresie Bożego Narodzenia i Nowego Roku. Jak wyjaśnia rzeczniczka KPN-u „Dziennikowi Łódzkiemu”, utrzymanie ośrodka kosztuje rocznie 200 tys. zł. Tymczasem z roku na rok budżet Parku topnieje. Ostatnio obniżono go o 1,5 mln zł.

Z tego powodu KPN rozważa przekazanie tego ośrodka (który znajduje się pod jego opieką od 1976 roku) Lasom Państwowym. Te deklarują, że są gotowe zaopiekować się placówką. Trwają już nawet rozmowy w tej sprawie, ale na razie Park wzbrania się przed konkretnymi deklaracjami, kiedy takie przejęcie mogłoby nastąpić.

Tymczasem dla samych smardzewickich żubrów ten rok okazał się wyjątkowo udany. Stado powiększyło się bowiem aż o sześć cielaków, a taka sytuacja zdarza się wyjątkowo rzadko.

Autor: Jerzy Królikowski

Dumny redaktor naczelny od 2010 roku. Miłośnik Puszczy od jeszcze dłuższego czasu. Po Kampinosie głównie biega i jeździ na rowerze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *