Przyroda, historia i transport, czyli przegląd wydarzeń z Puszczy

Wyjątkowe groby na wyjątkowym cmentarzu
W ostatnią niedzielę odbył się pogrzeb premiera Tadeusza Mazowieckiego. Trumna z jego ciałem została pochowana na Cmentarzu Leśnym w Laskach. Przy tej okazji w “Gazecie Stołecznej” ukazał się interesujący artykuł poświęcony tej niewielkiej, acz klimatycznej nekropolii, udowadniający, że pod wieloma względami jest to miejsce wyjątkowe. Polecam nie tylko lekturę samego tekstu, ale także ładne zdjęcia. Tym, którzy zechcą odwiedzić to miejsce, wyjaśniam, że mieści się on przy ul. Brzozowej, obok Zakładu dla Ociemniałych (patrz mapa obok).

Doroczne koszenie czas zacząć!
Jeśli ktoś z was był ostatnio w Puszczy Kampinoskiej z pewnością zauważył, że – jak co roku – ruszyło koszenie łąk. “Wygolono” je np. w okolicach Truskawia, na czarnym szlaku w kierunku Palmir. Po co się to robi i dlaczego akurat teraz? Odpowiedzi udziela na swoim blogu pracownik KPN-u.

90. lat transatlantyckiej stacji
Tej jesieni mija 90. rocznica uruchomienia Transatlantyckiej Stacji Nadawczej – ta imponująca konstrukcja ciągnąca się niegdyś niemal przez całą długość dzisiejszego lasku na Bemowie zapewniała kontakt radiowy ze Stanami Zjednoczonymi. Z okazji tejże rocznicy zaplanowano obchody, które odbędą się na babickim rynku 17 listopada.  Zainteresowanych historią tej konstrukcji odsyłam do bloga pana Ireneusza Dobiecha.

Się buduje w Lipkowe
O inwestycjach drogowych w Lipkowie pisze “Babicki Portalik Internetowy“. Miejscowość ta doczeka się wkrótce nowych peronów autobusowych dla obu kursujących tam linii dowozowych typu L, a także nwego chodnika prowadzącego do zabytkowego kościoła.

Się buduje także w Granicy
Kilka tygodni temu rozpoczęto remont parkingu i polany wypoczynkowej w Granicy koło Kampinosu. Na zdjęciu obok widać dotychczasowe efekty tych prac, a te powoli, ale jednak się toczą.

Autor: Jerzy Królikowski

Dumny redaktor naczelny od 2010 roku. Miłośnik Puszczy od jeszcze dłuższego czasu. Po Kampinosie głównie biega i jeździ na rowerze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *