Kampinoski przegląd wydarzeń, czyli: smród, seminarium i ścieżka

1. Tu na razie jest wysypisko, ale będzie… wciąż wysypisko
Wysypisko Radiowo zwane także górką śmieciową – ten widok zna wiele osób. Niestety wiele osób zna także ten smród. Były plany, by powstał tam stok narciarski z wyciągami, ale okazuje się, że właściciel terenu stara się, aby przeznaczenie terenu nadal pozostało to samo… przynajmniej do 2016 roku! Okoliczni mieszkańcy mają już jednak na tyle dosyć tego smrodu, że zainicjowali protest.
Więcej o tej bulwersującej sprawie pisze portal TVN Warszawa.

2. Uwaga na łosie!
“Jesień jest doskonałą porą, żeby podglądać życie napotkanych po drodze łosi. Chociaż te zwierzaki należą do największych wśród jeleniowatych, są niegroźne, ale też mają sobie za nic obecność człowieka, po prostu się nas nie boją. Wrogiem łosia numer jeden jest wilk (ewentualnie kłusownicy), panuje nawet pogląd, że uciekając przed tym drapieżnikiem, trafia w pobliże dróg, gdzie niebezpieczeństwo stwarzają z kolei kierowcy. A problem wypadków samochodowych z udziałem łosi, szczególnie jesienią, jest poważny, ich liczba oscyluje w okolicach stu każdego roku. Jesień to czas wzmożonej migracji dzikich zwierząt, nie tylko łosi, które szykują zapas tkanki tłuszczowej na zimę, szybciej zapadający zmrok stwarza okazję do wędrówek w poszukiwaniu jedzenia. Na pobocza dróg łosie przyciąga również smak soli, którą ochoczo zlizują z asfaltu, klęcząc przy tym na dwóch przednich nogach, co wygląda dość zabawnie.”
Więcej na Podroze.Gazeta.pl

3. Będą nowe ścieżki dydaktyczne

Wkrótce w Wilczach Tułowskich w gminie Brochów powstanie ścieżka dydaktyczna. To efekt rozeznania rynku przeprowadzanego przez Kampinoski Park Narodowy. Z jednej strony to bardzo fajnie, ale z drugiej zwróćmy uwagę, że wygrała oferta za 5 tys. zł, podczas gdy pozostałe trzy opiewały na 12-35 tys. zł. Wiele po tej ścieżce się więc nie spodziewajmy.

Być może lepiej będzie z inną ścieżką dydaktyczną, która dopiero jest w planach. KPN ogłosił rozeznanie rynku na budowę ścieżki w Granicy (gm. Kampinos). Miałaby ona składać się z 20 przystanków i powstać do połowy stycznia 2014 r.

4. O kampinoskiej turystyce w Izabelinie
Kampinoski Park Narodowy zaprasza na seminarium. Tym razem tematem będzie “Turystyka w KPN i jego otulinie w opinii poszczególnych grup interesu”. Rozpoczęcie 4 grudnia o 10:30.

5. Darowizna zamiast biletów wstępu?
Jak przypomina na swojej stronie Kampinoski Park Narodowy, za wstęp na ten teren nie są pobierane opłaty, choć zgodnie z prawem mogły by być. “Chętnie natomiast przyjmiemy dobrowolne wpłaty, darowizny i datki na cele związane z ochroną przyrody, udostępnianiem i edukacją“.

Wpłaty można dokonywać na konto bankowe parku:
Kampinoski Park Narodowy
ul. Tetmajera 38
05-080 Izabelin
Nr rachunku: 77 1130 1017 0020 1381 5620 0004

Autor: Jerzy Królikowski

Dumny redaktor naczelny od 2010 roku. Miłośnik Puszczy od jeszcze dłuższego czasu. Po Kampinosie głównie biega i jeździ na rowerze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *