Przegląd kampinoskich wydarzeń: drogi, lotniska i zdjęcia

1. Zakończyła się wiosenna edycja konkursu fotograficznego organizowana przez Kampinoski Park Narodowy. 
Trzeba przyznać, że zwycięskie zdjęcie pt. “Droga do Truskawia” (aut. Michał Borowski) robi wrażenie! Serdeczne gratulacje! Wielka szkoda, że do konkursu zgłosiło się raptem siedmiu uczestników. Z samych zdjęć przesyłanych na profil Puszczy Kampinoskiej na Facebooku można by zrobić kilkadziesiąt świetnych prac konkursowych. Stad mój apel! Zgłaszanie się do kolejnej, letniej edycji kończy się 10 października. Jeśli macie jakieś ciekawe zdjęcia Puszczy, śmiało je zgłaszajcie do KPN-u! Nie zajmie to wiele czasu, bo prace można przesyłać drogą elektroniczną!

2. Koszary obronne Twierdzy Modlin, które mają ponad 2 kilometry długości zostały wpisane do rejestru zabytków – donosi “Rzeczpospolita“. Do rejestru wpisano m.in. skrzydło północne, południowe oraz zachodnie wraz z kojcem Meciszewskiego, Kordegardą Narewską, bramą Chasseloup, zabudowanymi estakadami bram we wschodniej części skrzydła północnego i murami oporowymi, a także dziedziniec. O decyzji Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków poinformowała rzecznik prasowa Agnieszka Żukowska.

Kompleks koszarowy powstał wewnątrz obwałowań obronnych starszej twierdzy napoleońskiej. Historia jego budowy wiąże się z decyzją gruntownej przebudowy i rozbudowy Twierdzy Modlin podjętej, bezpośrednio po upadku powstania listopadowego w końcu 1831 roku. Wówczas wykonano plan modernizacji fortyfikacji Modlina pod kierownictwem szefa Zachodniego Okręgu Inżynierii gen. Dehna i przy udziale gen. Aleksandra I Feldmana.

3. A skoro o Modlinie mowa, od 30 września z powrotem rusza tamtejsze lotnisko, choć na razie będzie stamtąd operowała tylko jedna linia, czyli Ryanair.

4. Jak relacjonuje portal Lomianki.info, podczas miesięcy letnich wolontariusze ze Stowarzyszenia Nasze Łomianki pracowali przy porządkowaniu cmentarza ewangelickiego w Dziekanowie Leśnym (dawniej Niemieckim). Udało się oznaczyć granice cmentarza, który był ogrodzony siatką, odsłonić i uczytelnić zachowane groby.
Prace przeprowadziło stowarzyszenie “Nasze Łomianki”, które zwraca się z apelem do mieszkańców tej gminy, którzy sami byli świadkami lub znają wydarzenia ostatniej wojny z opowiadań, o przekazanie tego, co jest znane odnośnie mieszkańców Dziekanowa Niemieckiego.

5. Jesienne wieści drogowe. Powoli dobiega dwumiesięczny remont ul. Jakubowicza łączącej Lipków ze Starymi Babicami. Tymczasem dwukrotnie więcej pieniędzy w przyszłym roku dostanie Mazowsze na remonty dróg lokalnych. Do tej pory w naszym regionie powstało ok. tysiąca kilometrów tzw. schetynówek. Jeździ się coraz wygodniej i bezpieczniej – donosi Gazeta.pl. Co to ma wspólnego z Puszczą Kampinoską?

Ano, ul. Jakubowicza to właśnie schetynówka. W ramach tego programu miała być remontowana także ul. 3 maja z Izabelina do Truskawia, ale wniosek w tej sprawie uzyskał zbyt słabą punktację. Rośnie więc szansa, że w przyszłym roku uda się wyremontować tę drogę, która już od wielu lat pilnie potrzebuje renowacji.

6. Parę tygodni temu informowałem o nowym, czarnym szlaku rowerowym dookoła gminy Stare Babice, a jednocześnie narzekałem, że jest bardzo słabo oznaczony i – co gorsza – ktoś jeszcze urywa jego znaki. Ostatnio z zadowoleniem zauważyłem, że gmina poprawiła jego oznaczenie.

7. I jeszcze zapowiedź dwóch wydarzeń patriotycznych. 14 września odbędzie się doroczna uroczystość patriotyczno-religijną na cmentarzu-mauzoleum w Palmirach. Mszę świętą odprawi i homilię wygłosi Kazimierz Nycz, arcybiskup metropolita warszawski. Część patriotyczna odbędzie się z udziałem pododdziałów reprezentacyjnych Wojska Polskiego Dowództwa Garnizonu Warszawa.

Z kolei 28 września odbędzie się trzecia edycja inscenizacji historycznej pt. „Niepodległa Rzeczpospolita Kampinoska 2013 – Polak Węgier Dwa Bratanki”; miejsce: Lipków, Kościół św. Rocha, ul. Jakubowicza 120; program:
godz. 13.00 Uroczysta Msza Święta
godz. 14.00 (po Mszy) Inscenizacja historyczna oraz imprezy towarzyszące.

Autor: Jerzy Królikowski

Dumny redaktor naczelny od 2010 roku. Miłośnik Puszczy od jeszcze dłuższego czasu. Po Kampinosie głównie biega i jeździ na rowerze

2 komentarze do wiadomości “Przegląd kampinoskich wydarzeń: drogi, lotniska i zdjęcia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *