Kampinoski Park Narodowy zaprasza na drugą wycieczkę!

Pn kampin.svg9 lutego KPN zaprasza wszystkich chętnych do spędzenia sobotniego przedpołudnia. Pracownik Kampinoskiego Parku Narodowego – leśniczy Piotr Skalski poprowadzi wycieczkę, która rozpocznie się na parkingu w Roztoce. Wyruszamy o godz. 10.00. Trasa będzie miała ok. 8 km.

Aby dojechać do miejsca zbiórki, kierujemy się do drogi wojewódzkiej nr 579 (tzw. droga Leszno-Kazuń). Jadąc nią, mijamy zabudowania i tereny otwarte miejscowości Kępiaste oraz Łubiec. Następnie dojeżdżamy do miejscowości Roztoka. Przy niewielkim budynku gastronomicznym skręcamy na parking w prawo do miejsca zbiórki.

Dolinka Roztoki, położona niemalże w samym centrum Puszczy Kampinoskiej, to miejsce wyjątkowe, gdzie w okresie polodowcowym wody spływające z Równiny Łowicko-Błońskiej przebiły się przez pasm wydm i rozlały się na pas bagien północnych. Ścieżka wspina się wałem wydmowym porośniętym borem sosnowym, następnie opada ku rozległym łąkom wsi Łubiec, po czym biegnie wzdłuż Kanału Zaborowskiego, skąd roztacza się widok na obszar ochrony ścisłej „Roztoka” z ponad 150-letnim drzewostanem dębowym. Na końcu zatrzymuje się przy tamie i żerowisku niezwykłych budowniczych – bobrów.

Pierwsza wycieczka z pracownikiem KPN odbyła się 12 stycznia br. i zainaugurowała cykl nowego programu dla turystów indywidualnych. Uczestnicy przeszli około 8 kilometrów trasą: Opaleń – Góra Ojca – Przedłuże – Michałówka – Opaleń. Tematem była „Zima w Puszczy Kampinoskiej”. Jak pisze KPN, pogoda dopisała. Wycieczka odbyła się w białej scenerii, przy prószącym śniegu. Oprócz poznania parku w zimowej szacie uczestnicy mieli możliwość zapoznania się z działaniami ochronnymi prowadzonymi przez park. W wycieczce udział wzięło udział ok. 40 osób.

Autor: Jerzy Królikowski

Dumny redaktor naczelny od 2010 roku. Miłośnik Puszczy od jeszcze dłuższego czasu. Po Kampinosie głównie biega i jeździ na rowerze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *