Narysujmy Puszczę Kampinoską

W ostatnim poście wspominałem o rosnącej aktywności różnych inicjatyw społecznych, których działalność związana jest z Puszczą Kampinoską. Wielu z Was pewnie też by coś chciała zrobić, ale zapewne nie macie zbyt dużo czasu na tego typu przedsięwzięcia. Dziś poddam pomysł, którego realizacja nie wymaga wielkich poświęceń, a efekty widoczne są od zaraz.
Chodzi o projekt OpenStreetMap, o którym ongiś już na tym blogu wspominałem. To taka Wikipedia, tyle, że kartograficzna. Chodzi o to, by opracować dostępna na wolnej licencji aktualną i dokładną mapę świata. Jej współtworzenie wcale nie jest skomplikowane i nie wymaga rozległej wiedzy.

A w Puszczy Kampinoskiej jest co robić. Szczególnie po tym, jak cały projekt przeszedł na nową licencję. Historia tego wydarzenia jest długa i skomplikowana, więc po szczegóły odsyłam tutaj: [1] [2].

Jeśli więc macie chęć i czas zachęcam raz jeszcze do poprawiania map Kampinosu. Z moich obserwacji wynika, że w szczególności warto skupić się za zachodniej części Puszczy. Pracy wymagają przede wszystkim: lasy, granice administracyjne, cieki, ścieżki i szlaki. Wszystkie te elementy można edytować na podkładzie wysokorozdzielczych zdjęć satelitarnych oraz własnych danych GPS.

Poniżej krótki przykład mojej niedawnej edycji. Jak widać, „dosadziłem” trochę lasów w okolicy Roztoki i poprawiłem przebieg niektórych ścieżek.

Ale jeśli ktoś nie ma czasu na edycję tej mapy, to zwracam uwagę, że i tak możecie w łatwy sposób pomóc projektowi. Wystarczy, że dodacie do zasobów projekty swoje ślady GPS, rejestrowane w trakcie Waszych wypraw. Na ich podstawie inni użytkownicy będą mogli dodać np. ścieżki czy szlaki.

Zachęcam więc do edycji – szczególnie tych miejsc, które znacie najlepiej. Po co? Ano choćby dlatego, że na bazie tych danych powstaje wiele darmowych rozwiązań nawigacyjnych (płatnych zresztą też). Sami możecie więc łatwo poprawiać produkty, z których korzystacie. Ale powodów jest znacznie więcej. Starczy powiedzieć, że z danych OSM korzysta coraz większa liczba interesujących projektów. Im lepsze są więc mapy OSM dla Puszczy Kampinoskiej, tym lepiej projekty te będą się sprawdzać na jej terenie.

Autor: Jerzy Królikowski

Dumny redaktor naczelny od 2010 roku. Miłośnik Puszczy od jeszcze dłuższego czasu. Po Kampinosie głównie biega i jeździ na rowerze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *