W weekend coś dla ciała, coś dla ducha

W najbliższą sobotę 23 czerwca o godzinie 21.00 w kościele parafialnym p.w. Wniebowzięcia NMP w Starych Babicach odbędzie się koncert inaugurujący VIII letnią edycję Festiwalu Muzycznego „W Krainie Chopina”. Usłyszymy Polską Orkiestrę Sinfonia Iuventus, której dyrektorem artystycznym jest Tadeusz Wojciechowski. W skład orkiestry wchodzą najzdolniejsi absolwenci i studenci wszystkich uczelni muzycznych w Polsce, którzy nie ukończyli 30 roku życia. Orkiestrę poprowadzi dyrygent Michał Niedziałek, solistą będzie skrzypek Wojciech Proniewicz. W programie znajdą się utwory W.A.Mozarta. Po koncercie na babickim rynku odbędzie się pokaz fajerwerków.

Rozpoczynający się w sobotę festiwal zdobywa coraz większą renomę zarówno wśród wykonawców jak i melomanów, stając się największą imprezą artystyczną w tej części Mazowsza, w której przyszedł na świat nasz Wielki Rodak. Pełni rolę edukacyjną, tworzy ciekawą ofertę artystyczną dla lokalnej społeczności  i atrakcję dla turystów. Kolejny raz przez całe lato Kraina Chopina położona wśród pięknej zielenie kampinoskiego Parku Narodowego będzie rozbrzmiewała muzyką. W zabytkowych kościołach, dworkach i salach koncertowych, odbędą się recitale organowe, koncerty kameralne, symfoniczne i jazzowe w mistrzowskich wykonaniach. Festiwal zabiega o poprawę infrastruktury kultury m. in. poprzez akcję: „Instrumenty dla Krainy Chopina”, której głównym celem jest pozyskanie środków na zakup fortepianów do sal koncertowych i placówek oświatowych oraz budowy Wielkich Organów Laseckich. Na wszystkie koncerty festiwalowe wstęp jest wolny.

Również w sobotę odbędzie się II Świętojański Rodzinny Rajd Pieszy po Puszczy Kampinoskiej. Weźmie w nim udział 120 osób. Rajd wyruszy z Granicy koło Kampinosu do Bromierzyka i z powrotem. Uczestnicy będą mieli do pokonania około 14 kilometrów. Organizatorzy zapewniają: ciekawy program, nagrody w konkursach, pamiątkowe certyfikaty i koszulki, kiełbaski na ognisko, wodę. Organizatorem rajdu jest Express Sochaczewski, Express Wieczorny, Kampinoski Park Narodowy oraz firma PM-Sport. Patronat nad rajdem objął Jan Żychliński, starosta powiatu warszawsko – zachodniego oraz Tomasz Tymoftyjewicz – Wójt Gminy Kampinos. 


Z kolei w niedzielę 24 czerwca odbędzie się kolejny etap Poland Bike Marathon. Miasteczko Poland Bike, Biuro Zawodów, start i meta maratonu znajdą się, tak jak przed rokiem, w północnej dzielnicy Sochaczewa, przy stadionie klubu sportowego Bzura Chodaków przy ulicy Chopina 101. Rywalizacja tradycyjnie rozegra się na trzech dystansach: MAX (63 km), MINI (27 km) oraz FAN (7,5 km – dla uczniów i uczennic szkół podstawowych, otwarte mistrzostwa Sochaczewa). Trasa będzie wiodła m.in. przez obszar ochrony ścisłej Karpaty.

Osoby, które w niedzielę wybierają się do zachodniej części Puszczy Kampinoskiej, zalecam, by zapoznały się z przebiegiem tego wyścigu na stronie internetowej imprezy. Na ogół bierze w nim udział wielu kolarzy, tak więc spacer czy nawet rekreacyjna jazda na rowerze wzdłuż jego trasy nie będzie należała do przyjemności.

Autor: Jerzy Królikowski

Dumny redaktor naczelny od 2010 roku. Miłośnik Puszczy od jeszcze dłuższego czasu. Po Kampinosie głównie biega i jeździ na rowerze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *