Brzoza czarna w Puszczy Kampinoskiej

Brzoza czarna (fot. Hubert Śmietanka/Wikipedia/CC by SA)Brzoza kojarzy się nam przede wszystkim z charakterystyczną, białą korą. Ale i od tej zasady są wyjątki. Jeśli wiedzieć gdzie szukać, kilka takich wyjątków można znaleźć w Puszczy Kampinoskiej.
Z brzozą czarną sprawa jest ciężka. W niektórych źródłach figuruje jako odrębny gatunek, a w innych jako forma brzozy brodawkowatej pozbawiona betuliny (przez co nie bieleje). Ponoć ta druga opcja jest słuszna, a pierwszą obalono po bardziej szczegółowych badaniach.

Co ciekawe, kiedyś brzozę czarną traktowano nawet jako polski endemit (gatunek występujący tylko w naszym kraju). W rzeczywistości jest to jednak nieprawda. Drzewo to można spotkać także w innych krajach Europy Środkowej – Czechach, Słowacji czy na Ukrainie.

Co istotne, można je także dojrzeć w Puszczy Kampinoskiej. Najbardziej znane stanowisko położone jest na czarnym szlaku pomiędzy Łomiankami a Sierakowem (kilkaset metrów za szlabanem w Łomiankach). Akurat na tym drzewie namalowano znak szlaku. By łatwiej dojść do tego drzewa naniosłem jego pozycję na Mapę atrakcji Puszczy Kampinoskiej oraz jej wersję na GPS-y.

Oczywiście nie jest to jedyne stanowisko. Wiele z innych miejsc występowania brzozy czarnej w Kampinosie naniesiono na niewydawanej już (niestety!) mapie wyd. PPWK. 

fot. powyżej: Hubert Śmietanka/Wikipedia/CC by SA

Autor: Jerzy Królikowski

Dumny redaktor naczelny od 2010 roku. Miłośnik Puszczy od jeszcze dłuższego czasu. Po Kampinosie głównie biega i jeździ na rowerze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *