W Kampinosie liczą łosie

Łoś, fot. Wikipedia, CC by SAPrzez dwa dni (w najbliższy czwartek i piątek) w Kampinoskim Parku Narodowym odbywać się będzie liczenie łosi. Dotychczas liczebność herbowego zwierzęcia naszego parku szacowana była na podstawie całorocznych obserwacji i monitoringu. Zebrane tym razem informacje posłużą do weryfikacji poprzednich statystyk oraz oceny, czy zwierząt przybywa, czy ubywa i w jakiej są kondycji.
Zwierzęta liczone będą metodą pędzeń. Liczący – niemal wszyscy pracownicy parku – spędzą w lesie wiele godzin. Rozstawieni będą w odpowiednich odległościach, a ich przemarsz będzie się odbywał w konkretnych kierunkach. Nie znaczy to jednak, że zwierzęta będą płoszone. Każdy z uczestników będzie zachowywał się dyskretnie – bez zbędnego hałasu. Dzięki temu uda się policzyć nie tylko łosie, ale również i inne ssaki – sarny, jelenie, być może i rysie. Wyniki prowadzonego liczenia będą pomocne w realizacji Strategii gospodarowania populacją łosia w Polsce przede wszystkim w Kampinoskim Parku Narodowym.

Więcej o łosiach w Kampinoskim Parku Narodowym na stronie KPN

Autor: Jerzy Królikowski

Dumny redaktor naczelny od 2010 roku. Miłośnik Puszczy od jeszcze dłuższego czasu. Po Kampinosie głównie biega i jeździ na rowerze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *